“ELDEN ELE RENK VERELİM ENGELLERİ YOK EDELİM” ETKİNLİĞİ

Humanity Kulübü, okulumuzda çeşitli grupların okul liderlerini barındıran bir kulüptür. Bu kulübün Sağlık-Engelli konularındaki çalışmaları; Esinti BASKAK, Begüm BASUT ve Can ÖZAYDIN’ın sorumluluğunda 26 öğrencimizle sene boyunca devam etmektedir.

Bütün dünyada 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü olarak kutlanırken Humanity Kulübü de 5 Aralık’ta okulumuzda geniş bir etkinlik gerçekleştirmiştir.

Oditoryumda düzenlediğimiz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinliği, sabah 9.00’da Esinti BASKAK’ın konuşmasıyla başlamış, Begüm BASUT’un yönettiği panelle devam etmiştir. Engelli bireylerle çalışmalar yapmış konuklarımız, paylaşımlarıyla salondaki öğrencilerimizi ve konuklarımızı aydınlatmıştır.

Panele katılan Prof. Dr. Belgin ERHAN’ın Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde Fizik Tedavi Kliniği Eğitim Sorumlusu olarak pek çok engelli bireyle etkinlikler ve akademik çalışmalar yapmıştır. Bu alanda kendini geliştiren ve birçok insanın hayatını değiştiren bir doktor olarak karşılaştığı sorunları ve yaptığı çalışmaları bizimle paylaşmıştır.

Panel, görme engelli konuşmacımız Altınokta Körler Derneği temsilcisi Hasan GÜNDAY’ın konuşmasıyla devam etmiştir. Kendisi Türkiye’de görme engelli olarak karşılaştığı sorunları anlatmış ve bir engellinin gözünden hayata bakmamızı sağlamıştır.

Panelin son konuşmacısı Gülşen ÇULHA, zihinsel engelli bir çocuk annesi olarak yaşadığı sorunlar sonrasında açtığı okul Özel Birlikcan Eğitim Kurumunda yaşadıklarını anlatmıştır.

Konuşmasında bir anne olarak yaşadıklarına ve Türkiye’de engelli ailelerinin durumuna yer veren Gülşen Çulha, kurumlar ve aileler hakkında tecrübeleriyle bizi bilgilendirmiştir.

Konuşmaların hemen ardından sahne alan tam 16 görme engelli arkadaşımız herkesi hayran bırakan ritim gösterileriyle sahne almışlardır. Ritim grubunun ayakta çoşkuyla alkışlanmasının ardından biten gösterimiz, konuğumuz olan zihinsel engelli iki okulla yaptığımız etkinliklerle devam etmiştir.

Özel Birlikcan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Kağıthane Selahattin KORKMAZ Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Okulunun katıldığı şenliği, Humanity Engelli-Sağlık grubu yönetmiştir. Dans, müzik, baskı-boyama, origami, yüz boyama gibi etkinliklerin yer aldığı şenliğimiz, tüm neşesiyle saat 12.00’ye kadar devam etmiş ve konuk ettiğimiz bütün öğrencilerin ayrılık üzüntüsü ile sona ermiştir.

Etkinliğimizde yemekhane katındaki stantlarda satış yapan kurumlar Özel Birlikcan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Altınokta Körler Derneği ve TEKSEM (Türkiye Engelsizler Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi) kendilerine ayrılan stantlarda öğrencilerinin yaptığı el emeği ürünleri satışa sunmuşlardır.

Eklenme Tarihi:07.12.2018 12:44 Düzenlenme Tarihi:15.02.2019 11:43
İTÜ Ayazağa Kampüsü Ekrem Elginkan Lisesi Maslak Sarıyer/İstanbul