Tiyatro Kulübümüz ‘’Lüküs Hayat’’ la Sahnedeydi

1933 yılında Ekrem Reşit REY’in yazdığı ve Cemal Reşit REY’in bestelenmiş olduğu bir operet olan ‘‘Lüküs Hayat’’ Türk tiyatrosunun klasiklerindendir. Dârülbedayi’nin (İstanbul Şehir Tiyatroları) isteği üzerine kaleme alınan oyun, ilk olarak Cumhuriyet’in 10.yıl kutlamaları için sahnelenmiştir.

Tiyatro Kulübümüz tarafından 10 Mayıs 2019 günü saat 14.00’da Oditoryum’da sahnelenen Lüküs Hayat, izleyicilerimiz tarafından büyük bir beğeniyle izlendi.

Girdikleri evlerden yaptıkları küçük hırsızlıklarla geçimlerini sağlayan Rıza, Fıstık ve Zeynep; günün birinde yine soygun amacıyla girdikleri bir köşkte kendilerini bir balonun ortasında bulurlar. Balodaki davetlilerden hiç kimse köşkte Atıfet Hanım’ın Mısır’dan gelirken yanında getirdiği elmasları çalmak için gelen Rıza ve Fıstık’tan şüphelenmez. İkilinin içine düştüğü bu yeni ortam, batılılaşma özentisinin ortasına düşmüş halktan insanların durumudur. Çelişkilerin iyice keskinleştiği yaşam biçimleri, komik olaylara neden olmaktadır.

Lüküs Hayat, Türk toplumunun Batı ile yüzleşmesi ve bu çerçevede yaşanan gülünçlükleri sahneye taşıyan iki farklı kültürün yüzleşmesinden ortaya çıkan bir durumu anlatır.

86 yıldır sahnelenen oyunda öğrencilerimizden Lila Naz GÜNEŞ, Ali Baran KAYALICA, Esinti BASKAK, Gökberk KALELİOĞLU, Gürcan Ata ZEREN, Aysu SEVİNÇ, Aziz Celal ÜSTEL, Zeynep EKŞİNOZLU, Melisa TUNAKAN, Zeynep Nehir AÇIKGÖZ, Lara ATMACA, Mina KAYA, Lara KANTAR, Zeynep Leyla GÜNDOĞAR, Esma Hafize HIZIR, Defne AYAZ, Mine Gül AYDIN ve Tuna USLU rol aldı.

 Emir TÜR, Hasan Emir KAYA, Berkay ALPAY, Mete Alp ALPARGUN, Berke ERTAN ve Miray USTA ise konuk oyuncu olarak yer aldılar.

Kerem GÖKSAL’ın piyano ile eşlik ettiği oyunumuza Damla GÖRCÜK, Azra DEMİR ve Balca HAKGÜDEN danslarıyla renk kattı.

Eklenme Tarihi:13.05.2019 11:41
İTÜ Ayazağa Kampüsü Ekrem Elginkan Lisesi Maslak Sarıyer/İstanbul