Cumhuriyetin 96. Yıl Coşkusu

Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Ulusumuz,”Cumhuriyet”le birlikte ulusal bir devletin, onurlu, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur. İşte bu bilinçle 29 Ekim günü saat 10.00’da okulumuz Çok Amaçlı Salon’unda Cumhuriyet Bayramımızı coşkuyla kutladık.

Sunuculuğunu İsmail Yekta Samancı’nın yaptığı törenimiz, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’ne emeği geçmiş olan tüm Türk büyükleri ve şehitlerimizin anısına saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ile başladı.

Okul Müdürümüz Sayın Serap SARIGÜL HAZAR’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından  Zeynep Dabak,  Kutlama adlı şarkıyı seslendirdi. Öğrencimize dans performanslarıyla Balca Hakgüden, Azra Demir, Zeynep Burçak Şahin ve Naz Uygur eşlik etti.

9A sınıfından Şevval Irmak Eren’in kendi yazdığı “ Cumhuriyet Biziz” başlıklı düşünce yazısını bizlerle paylaşmasının ardından,   Zeynep Erhan, Nazım Hikmet’in Davet adlı şiirini seslendirdi ve  Zeynep Sude Alkan izleyenlere piyanoda güzel anlar yaşattı.

Törenimiz Cumhuriyetin yetiştirdiği büyük kültür ve bilim insanlarının biyografilerinin dramatize edilmesiyle devam etti.

Arda Balkan’ın Cahit Arf’ı, Zehra Metin’in Nakiye Elgün’ü,Arda Arıkan’ın Cemal Reşit Rey’i, Metin Alp Alpargun’un  Aziz Sancar’ı canlandırmasının ardından Ece Sever piyanosuyla, Defne Ayaz ise güzel sesiyle izleyenleri duygulandırdı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 96 yıllık başarı ve uygarlaşma öyküsünün anlatıldığı törenimiz geleceğe umutla yürüme inancıyla son buldu.

Eklenme Tarihi:31.10.2019 10:06
İTÜ Ayazağa Kampüsü Ekrem Elginkan Lisesi Maslak Sarıyer/İstanbul