Öğretmenler Günü’nü Kutladık

Okuryazar oranının çok düşük olduğunu düşünen Mustafa Kemal Atatürk, eğitimin bütün yurda yayılmasını amaçlıyordu. Bu amaçla 1928 yılında Arap harflerini kaldırıp günümüz alfabesine geçmeye karar verdi. Halk bu sayede okumaya büyük ilgi gösterdi. Talep arttıkça açılan okul sayısı arttı. Bu okullara Millet Mektepleri adı verildi. 11 Kasım 1928 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından Mustafa Kemal’e çalışmalarından dolayı ‘başöğretmen’ unvanı verildi. Atatürk ise bu unvanı 24 Kasım’da kabul etti. Bunun üzerine Atatürk’ün 100. doğum yılı olan 1981 yılından itibaren 24 Kasım, Öğretmenler Günü ilan edildi.

Atatürk: “Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden mahrum kalan bir millet henüz millet namını almak yeteneğini kabul etmemiştir. Ona basit bir kütle denir, millet denmez. “ diyerek bize öğretmenlerin önemini bir kez daha hatırlatmıştır.

Bu sene 24 Kasım’ın, pazar gününe denk gelmesi sebebiyle Öğretmenler Günü Töreni’mizi 26 Kasım’da gerçekleştirdik. Başta 11. sınıflar olmak üzere, öğrencilerimizin ve  öğretmenlerimizin katkılarıyla hazırladığı videolar herkese eğlenceli dakikalar yaşatırken okul orkestramızın şarkıları da coşkunun artmasını sağladı.

Eklenme Tarihi:27.11.2019 11:10 Düzenlenme Tarihi:27.11.2019 11:13
İTÜ Ayazağa Kampüsü Ekrem Elginkan Lisesi Maslak Sarıyer/İstanbul