Kitap Tanıtımları

Sahi Mi Susam Ahmet Önel | Kitapelinizde.com

Kitap Adı: Sahi mi Susam?

Yazarı: Ahmet Önel

Yayınevi: Türkiye İş Bankası

 

Susam günümüzden bir çocuk. Yaşadığı kenti merak ediyor. Kentte yaşayan insanların öykülerini de. Susam, usanmaksızın soru soruyor. Aldığı yanıtlar ise hep şaşırtıyor onu. Bu yanıtları "sahi mi" diye karşılaması da bu yüzden. Dostları sevecen, sabırlı. Aşçılıktan vazgeçen Topaç Amca'ya da akıl erdiremiyor, orkestrasını yitiren Bay Minör'ün arayışlarına da. Evinde fil besleyen Ekvator da, teknesini yüzdürmek için büyük yağmuru bekleyen Nuh da onun için yalnızca ilginç birer öykükahramanı. Ama dostları bu kadarla sınırlı değil. Elbette onların öyküleri de! Tümünün söylemeye çalıştığı asıl cümleyse şu belki de: Ne kadar merak eder, ne kadar çok soru sorarsak yaşadığımız dünyayı da bir o kadar yakından tanırız. Şimdi ilk sayfayı usulca çevirin ve Susam'la dostlarının öykülerine ortak olun. Kitaptaki sevimli öykülerin, eğlenceli anlatımın siz okurları da değiştirdiğini fark edeceksiniz. Sahiden!

 

 

Kitap Adı: Bizim Korsanlar

Yazarı: Alper Uygur

Yayınevi: Yapı Kredi

Adları sanları, kadırgaları silahları, bayrakları ganimetleri, yedikleri içtikleriyle “bizim korsanlar”. 9’undan 99’una bütün deniz ve serüven meraklıları… Vira demir, asılın küreklere!
Bunları okulda öğrenemezsiniz! Barbaros kardeşler Afrika kıyılarında ne arıyordu?
Turgut Reis Malta hazinesini nasıl ele geçirdi? Hollanda futbol takımının adı neden “portakallar”dır? Don Kişot‘un yazarı Cervantes, İnebahtı Savaşında nasıl yaralandı?
New York’ta Coney Adası’na neden Türk Adası denirdi? Hüseyin Paşa niçin Mezzo morto -Yarı ölü- diye anılırdı? Yeniçeri aslan,  Deli Kaptan, 400 yıl sonra geri dönen sancak  ve daha neler neler...

 

 

Kitap Adı: Billur Köşk Masalları

Yazarı: Tahir Alangu

Yayınevi: Yapı Kredi

M.E.B. 100 Temel Eser Listesinde yer alan, Tahir Alangu’nun Anadolu masallarından derlediği Billur Köşk’teki masalların hepsini okumadıysak da, birini, üçünü, beşini mutlaka dinlemişizdir büyüklerimizden. Bir sultan, bir şehzade, neci olursa olsun bir genç vardır o masallarda.  Büyük sorunlarla uğraşır, devlerle, perilerle boğuşur, sonunda ulaşır muradına. İstanbul Padişahının kızı, Yemen Padişahının oğluyla didişir, erkek gibi yetiştirilen sultan sonunda devlerin ilenciyle şehzade olur, Alicengiz oyununu öğrenen genç darı olur, kendisini yemek isteyen ustası tavuk olunca da bir sansara dönüşür alt eder onu, öyle sabırlıdır ki bir genç kız, sabır taşını bile çatlatır...

Birbirinden güzel on dört masalın yer aldığı kitabın sonunda, Alangu’nun bir açıklama yazısı ve masalda geçen kimi sözcüklerin açıklandığı Küçük Sözlük de yer alıyor.

 

 

Kitap Adı: Anadolu’nun Eski Kahramanları

Yazarı: Tahir Alangu

Yayınevi: Yapı Kredi

Antikçağ, insanlık tarihinin uzun bir dönemini kapsıyor. Bu dönemin önemli özelliklerinden biri söylencelerle iç içe geçmiş olması. Toplumsal olayların yazılı hale getirilmediği dönemlerde geniş bir sözlü gelenek bulunuyordu. Hom eros gibi ozanlar, tarihi olayları meraklı kitlelere kent meydanlarında anlatırlardı. Destanlar daha sonra kaleme alındı. Yazılı kaynaklar ortaya çıktı. Antik kentlerde yapılan arkeolojik kazılar ise geçmiş uygarlıklara ait birçok bilgiyigünışığına çıkardı. Anadolu'nun Eski Kahramanları, söylenceleri ve arkeolojik bulgular dikkate alınarak hazırlandı. Çünkü söylenceler, yani masallar, destanlar kültürümüzün önemli bir parçası.

Ayrıca İlyada'da olduğu gibi çoğu kez tarihsel temellerinin bulunduğu inkar edilemez.
Kitapta, antikçağda Anadolu'da doğmuş ve yaşamış kahramanları 25 kişi ile sınırlı tuttuk. Bu nedenle birçok önemli portreyi dışarıda bırakmak zorunda kaldık Ama bu 25 portre bile yaşadığımız ülkenin ne kadar zengin bir kültür mirasına sahip olduğunu göstermeye yeterli. Hitit, Pers, Roma gibi imparatorlukların, İyon, Aiol, Lidya, Friggibi uygarlıkların, krallıkların her biri derin izler bıraktı Anadolu'da. Bu yüzden onların döneminde yaşayan kahramanların hepsinde bizden bir parça var.

 

 

Eşekli Kütüphaneci

Kitap Adı: Eşekli Kütüphaneci

Yazarı: Fakir Baykurt

Yayınevi: Literatür

Sıcak bir yaz günü, peribacaları diyarına Yunanistan'ın Larisa şehrinden Dimitrios Katsikas adında biri gelir. Bu genç adam, yıllar önce bu topraklardan göçe zorlanan büyükbaba ve büyükannelerinin izini sürmek, bir daha buraya dönemeyen akrabalarının yerine bu güzel yerleri gezmek istemiştir. Tesadüfler karşısına yörenin sevilen şahsiyetlerinden "Baba" lakaplı Aziz Güzelgöz'ü çıkarır. Aynı yaşlardaki bu iki genç kısa sürede kaynaşır. Dimitrios, Aziz'in evine konuk olunca, bu büyüleyici diyarda inanılmaz bir adamla tanışır. Aziz'in babası Mustafa Güzelgöz'dür bu kişi; namı diğer Eşekli Kütüphaneci.
Ürgüp'teki kitaplığı yönetirken otuzdan fazla köyün halkına eşekle kitap taşıdığı için takılmıştır bu ad ona. Herkes, özellikle de kadınlar, kitap okusun diye yıllarca çırpınmıştır Mustafa Güzelgöz.
Dimitrios ile Eşekli Kütüphaneci arasındaki sevgi köprüsü yöreyi birlikte gezerlerken iyiden iyiye pekişip güçlenir. Bu arada kan kardeşi olan Aziz ile Dimitrios'un aklına, Ürgüp ile Larisa'yı "kardeş şehir" yapma fikri düşmüştür. Ama bu o kadar da kolay olmayacaktır...
Fakir Baykurt'un, klasik anlatımının tüm olanaklarından yararlanarak, gücü yetene, hatta bitene dek, hasta yatağında yazdığı bu son romanında, sevgi, kardeşlik, azim, cesaret gibi duygular yine okuru sarıp sarmalıyor.

 

 

Kitap Adı: Yonca Kız

Yazarı: Kemal Bilbaşar

Yayınevi: Can

İç Anadolu’nun bir kasabasında yaşayan Yonca Kız ve ailesi, heyelan nedeniyle çıkarıldıkları evlerinden, parasız­lık nedeniyle, yeni yapılan evlerden satın alıp oturamadıkları için, çareyi İzmir’e göç etmekte bulurlar. Yonca Kız ve ailesinin başın­dan türlü işler geçer Babası Öldürülür. Yonca Kız kaçırılır. Ama tüm çekilen acılar bir gün son bulur ve Yonca Kız ile annesi mutlu bir şekilde yaşamaya başlarlar.

 

 

 

Kitap Adı: Geleceği Görme Ortaklığı

Yazarı: Tolga Gümüşay

Yayınevi:  Günışığı Kitaplığı

Ülkemizin genç yazarlarından Tolga Gümüşay, Günışığı Kitaplığı'ndan yayımlanan ilk gençlik romanı “6 Yıl Tam Pansiyon”un ardından bu kez çocuklar için öyküler kaleme aldı. Gerçek yaşamdan ustaca gözlemlenen ayrıntılarla bezeli dokuz öykü, yalın kurguları ve beklenmedik sonlarıyla okuru şaşırtan sürprizler sunuyor. Çizgi roman karelerinin yer aldığı öykü kapaklarıyla, 8-12 yaş arasındaki çocukların beğenisini kazanacak bu ilginç öykü kitabı, aynı zamanda onların okuma alışkanlığı edinmelerine de katkıda bulunacak. Tolga Gümüşay'ın çocuklar için kaleme aldığı öyküler, sevgi, arkadaşlık, hoşgörü, okul, aile, yoksulluk, sevdiklerini yitirmek ve yatılı yaşamı gibi gündelik hayata ilişkin pek çok kavramı bir araya getiriyor. Kitapta yer alan 9 öykü şunlar: 1- Tavuk Göğsü 2- 3ü 1 Arada 3- Bostan Seltiks 4- Dijital Kamera 5- Tiktak 6- Sihirli Kalemler 7- Geleceği Görme Ortaklığı 8- Yatakhane Yoklaması 9- Madam'ın Vasiyeti

 

 

Kitap Adı: Keşeke Ben Yapsaydım Dediğiniz 101 Buluş

Yazarı: Richard Horne – Tracey Turner

Yayınevi:  Türkiye İş Bankası

 

İngiltere'de ençok satanlar listesindeki Bilmeniz Gereken 101 Şey serisinden
Anestezi olmadan ameliyata girmek, müziksiz bir parti ya da dişlerinizi bir çubukla temizlemek hoşunuza gider miydi? Muhtemelen hayır. 
Belki de buluşların büyülü dünyasına girmenizin zamanı gelmiştir. İnsanlar Mors Alfabesini Tuvalet Kâğıdını X-ışınını nasıl icat ettiler?
Bir şeyler yapın. Bir şeyler icat edin. 
En masum görünen aletlerin çoğunun ardındaki şansın ya da saf dehanın büyüsüne kapılın. Hafta sonları artık eskisi gibi olmayacak...
Uyarı: Bu kitap kendiliğinden oluşan bir beyin dalgası tetikleyebilir. 
Ateşin yanında okumayın.

 

 

Kitap Adı: Charles Darwin ve Beagle Gemisi’yle Yolculuğu

Yazarı: Felicia Law

Yayınevi:  Optimist

 

Darwin'in beş yıl süren gezisinin ve keşiflerinin öyküsü Charles Darwin'in Beagle gemisiyle uzun yolculuğu sırasındaki keşifleri, eğlenceli bir serüvenle birleşiyor. Kamarot bir çocuğun gözünden Darwin'in dünyayı değiştiren çalışmalarını adım adım okurken, igunalar, deniz kuşları, dev kaplumbağalar ve Galapagos Adaları hakkında olağanüstü bilgiler edineceksiniz. Dinozorlar neden yok oldu, dağlar nasıl oluştu, kuşlar niçin bizden korkarlar ve evrim ne demek? Darwin'in günlüklerinden, mektuplarından ve geminin kaptanı FitzRoy'un yayımlanmış anılarından derlenen bu eğlenceli yolculuk, doğa tarihiyle ilgili tüm sorularınıza ışık tutacak.

 

 

Kitap Adı: Beyaz Yele

Yazarı: Rene Guillot

Yayınevi: Can yayınları

 

Fransız yazarı Rene Guillot, çocuklar için birbirinden güzel pek çok roman yazdı. Ama yazdıkları arasında en sevileni Beyaz Yele oldu. Bu romanda, on iki yaşındaki bir çocukla beyaz bir at arasındaki büyük dostluk anlatılıyor. Bataklıklar, sazlıklar, göller, dağlar... Doğa güzellikleri içinde doğup gelişen müthiş bir dostluk. Folko ile Beyaz Yele''nin unutulmaz dostluğu. Folko, yüreği sevgiyle dolu, yoksul bir balıkçı çocuğu. Beyaz Yele, başıboş at sürüleriyle özgürce dolaşan, kimselerin eline geçiremediği, yabanıl, bembeyaz bir yılkı atı, bir prens. Bu romanın filmi de yapıldı. Film de, romanı gibi her yaştaki insanın yüreğinde derin izler bıraktı. İlk ve ortaokul çağındaki çocuklar kadar, büyüklerin de severek okuyacağı bir roman.

 

 

Kitap Adı: Büyük Deden ve Ben

Yazarı: James Krüss

Yayınevi: Türkiye İş Bankası

 

 

James Krüs “Büyük Dedem ve Ben” ile Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’nü kazandı. 
Sözcüklerin de tıpkı elbiseler gibi dünyayı giydirdiği, küçük Boy’un dedesinden öğrendiği önemli sırlardan biridir. Dedenin bitmez tükenmez hazinesindeki enfes hikâyelerden –insan bunun okuduktan sonra fark etse de- her seferinde çok şey öğreniyor. Büyük dede ve torunu Boy, Helgolan’daki balıkçı kulübesinde oturup marangoz kalemiyle çam tahtaların üstüne şiirler yazıyor.

 

 

Kitap Adı: Televizyona Düşen Çocuk Gip

Yazarı: Gianni Rodari

Yayınevi: Can Yayınları

Televizyona düşkün olanlar, eşsiz bir serüven sizi bekliyor!


Milano’daki sıradan bir evde yaşayan sekiz yaşındaki Giampiero Binda televizyon izlemeye çok düşkündür. Bir gün yine yeşil koltuğunda oturmuş, en sevdiği dizilerden birini beklerken, bacaklarında içten gelen, tatlı bir kaşıntı hisseder. Derken, karşı koyamadığı tuhaf bir güç tarafından çekilmeye başlar, koltuğundan yükselir, fırlamaya hazır bir füze gibi havada salınır ve kendini televizyonun tam içinde buluverir. Sonra başına neler mi gelir? Merak eden kitabı okusun!

 

 

Kitap Adı: Gece Çiçeği İstanbul

Yazarı: Nazlı Eray

Yayınevi: Doğan Egmont

Gece Çiçeği İstanbul, küçük Nazlı, sınıf arkadaşı Osman ve birbirinden renkli karakterlerle unutulmaz bir İstanbul macerası. Kuledibi’nde başlayan bu esrarengiz masal sizi büyülü bir gerçekliğe savurup şehrin dört köşesine taşıyacak. Hayalle gerçeğin birbirine karıştığı bu macera soluksuz bir okuma keyfi sunuyor. Usta Kalemlerden Masallar dizisi Nazlı Eray ile devam ediyor. Ahmet Ümit’in Masal Masal İçinde ve Olmayan Ülke adlı kitaplarıyla başlayan bu dizi, küçük okurları Türk edebiyatının usta isimleriyle tanıştırmayı amaçlıyor.

 

Kitap Adı: Kediler Padişahı

Yazarı: Tahir Alangu

Yayınevi: Yapı Kredi

Kediler Padişahı, masallara gönül vermiş bir usta yazarın, Tahir Alangu’nun kaleminden çıkma yedi masal içeriyor. Eski zaman insanlarının hayal ürünü bu masallar… Birbirine âşık sümüklüböcekle yılanın, padişahın kızlarıyla evlenmek isteyen yılan kılığına girmiş dev oğlunun, hamamda gece eğlenceleri düzenleyen cinlerin, başka bir kılıkla şehri dolaşan şakacı padişahın, iyiye iyilik ve kötüye kötülük eden kediler padişahının, gökyüzüne tırmanan büyülü fasulyelerin ve turunç meyvesinin içinde var olup da suda hayat bulan güzel kızların bize anlatacağı çok şey var. 
Eski zaman insanlarının hayal ürünü olan bu masallarda bizi sürprizler bekliyor…

 

 

 

Kitap Adı: 19 Mayıs 1919 Atatürk Yeniden Samsun’da

Yazarı: Turgut Özakman

Yayınevi: Bilgi Yayınevi

 Uzun yıllar boyunca Ah bir gelse! , Ah Atatürk olsaydı! diye özledik onu. Bir mucize gerçekleşip Atatürk 19 Mayıs 1999 da geri dönse ve yeniden Samsun a ayak bassaydı, ne derdi acaba, Türkiye de neler olurdu, bugünkü durumun sorumluları ne yaparlardı? Bu kitap, işte bu özlemin ve bu mucize sürecinde yaşanan çarpıcı olayların, sevinçlerin, umutların, acıların; düşündürücü, şaşırtıcı, uyarıcı, uyandırıcı ve eğlenceli sahnelerinin romanıdır.

 

 

 

Kitap Adı: Harflerimizin Gizli Dünyası

Yazarı: Feyza Hepçilingirler

Yayınevi: Çınar  Yayınları

Harflerimizin gizli bir dünyası olduğunu biliyor muydunuz? Pelin de uçandairesi ile gitmeseydi bu dünyayı hiç öğrenemeyecekti. Küçük yumuşak g ile arkadaş oluncaya kadar harflerden dostları olabileceğini aklının ucundan bile ge-çirmemişti çünkü. Yumuşak''ın ailesiyle siz de tanışmak istemez misiniz? Ya harfler dünyasının yöneticileriyle? Harfler ülkesinin adı neymiş? G Teyzenin gül masalını merak etmez misiniz? L Amcanın ayakları neden çok büyükmüş? Yumuşak''ın bir derdi varmış, acaba neymiş? Yapışık ikizler kimlermiş? Ünlüler ve ünsüzler niye ayrı mahallelerde otururlarmış? Y ve ailesinin evi, niçin öteki harflerden uzak ve ayrı bir yerdeymiş? Yumuşak''la Pelin, saygıdeğer A''nın konağına nasıl gitmişler; orada nasıl karşılanmışlar? Ya B Bey nasıl biriymiş? Yoksul harflerin temsilcisi C''yi merak etmiyor musunuz? Şoför V Amca Yumuşak''la Pelin''e nereleri gezdirmiş? Ünlüleri pek sevmeyen Yumuşak, E Teyzeyi niye çok seviyormuş? 
Harflerin gizli dünyasını bu kitabın içinde bulacaksınız ve bundan sonra açtığınız her kitapta karşılaşacağınız her harf size tanıdık gelecek.

Eklenme Tarihi:02.05.2012 00:00 Düzenlenme Tarihi:10.05.2012 12:13
İTÜ Ayazağa Kampüsü Dr. Natuk Birkan İlköğretim Okulu Maslak Sarıyer/İstanbul