HABERLER

Geleceğin Mucitleri Tasarladıkları Robot İle Eğitimde E-Dönüşüm Yarışmasında Birinci Oldu

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Özel Dr. Natuk Birkan İlkokulu ve Ortaokulu 6. sınıf öğrencilerimiz Emre Ergene ve Arda Kançal kodlamasını ve tasarımını yaptıkları Sosyal Robot Emar ile Eğitimde E-Dönüşüm Proje Yarışmasında birinci oldu. 

Türkiye genelinden çok sayıda akademisyen ve yetişkinin katıldığı Eğitimde E-Dönüşüm Proje Yarışmasında, “Robotla Öğrenme ve Kod Öğrenme” kategorisinde “Sosyal Robot EMAR” projesi ile birinci olan 6. sınıf öğrencilerimiz Emre Ergene ve Arda Kançal İstanbul Üniversitesinde gerçekleştirilen törenle ödüllerini aldı. 

Özeren: “Öğrencilerimizin bilimle iç içe yaşaması, Ar-Ge’yi öğrenmesi ve inovatif düşünme becerisini kazanması amacıyla okullarımızda uygulamalı eğitim veriyoruz.” 
İTܒnün güçlü tarihi ve köklü akademik birikiminden aldıkları güçle, öğrencilerinin tüm gelişim alanlarını desteklediklerini ve ülkemize inovatif düşünen gençler kazandırmanın gururunu yaşadıklarını belirten İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Özeren, “Okullarımızda 3D robot uygulamalarından yenilenebilir enerji sistemlerine, fizikten iletişim teknolojilerine uzanan geniş bir yelpazede eğitim sunuyoruz. Öğrencilerimizin bilimle iç içe yaşaması, Ar-Ge’yi öğrenmesi ve inovatif düşünme becerisini kazanması amacıyla Yaratıcı Uygulamalar Merkezi ve Bilim Merkezi'nde uygulamalı eğitim veriyoruz. Öğrencilerimiz kodlamasını ve tasarımını kendi yaptıkları Sosyal Robot Emar projesi ile güzel bir başarıya imza attı. Bunun için kendilerini, ailelerini ve öğrencilerimizin yolunu açan kıymetli öğretmenlerimizi yürekten kutluyorum” dedi. 

Er: “Eğitimde teknolojik uygulamalar öğrenci eliyle yansıtılması hedeflendi” 
Sosyal Bilgiler dersinde farklı uygulamalarla bilgi paylaşımını etkili ve eğlenceli hale getirme amaçlayan ve 5. sınıf sosyal bilgiler müfredatına uygun olarak tasarlanan Sosyal Robot Emar’ın kodlanması, tasarlanması ve geliştirilmesi süreçlerinde öğrencilerine Sosyal Bilgiler Öğretmeni Fatma Er danışmanlık yaptı. Öğrencilerin adından esinlenerek projenin adını “Sosyal Robot Emar” koyan Er, projeye başlarken teknolojik uygulamaların eğitim ortamlarında öğrenci eliyle yansıtılmasını sağlamak ve sosyal bilgiler ders içeriğini 5 ve 6. sınıflar düzeyinde dikkat çekici ve eğlenceli hale getirmesini hedeflediklerini dile getirdi. 

Yaşları küçük fikirleri büyük 
“Bizler teknolojiyi çok seviyoruz. En zorlandığımız, akılda kalması zor bilgileri bu sayede büyük bir merak ve hevesle öğreniyoruz” diyen proje ortağı öğrencilerimizden Emre Ergene modelleme yönetimini kullanarak kendi eğitim materyallerini tasarladıklarını ifade etti. Sosyal Robot Emar’ın diğer proje ortağı Arda Kançal ise aynı zamanda Robotik Kulübünde de kodlama ve robot yapımı çalışmalarına sürdürdüklerini, bu projeyle de öğrendiklerinin kalıcılığını sağladıklarının altını çizdi. 

Sosyal Robot Emar ne işe yarar? 
Dr. Natuk Birkan İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerimizin Robotik Kulübü dersinde edindikleri donanımı Sosyal Bilgiler dersinde öğrendikleri bilgiler ile birleştirerek tasarladıkları Sosyal Robot Emar ile öğrencilerin ülkemizde yetişen tarım ürünlerinin ve çıkarılan madenlerin yerlerini öğrenmesinde kullanılıyor. Sosyal Bilgiler dersinde ülke ekonomisine ilişkin derslerde öğrendikleri “Ürettiklerimiz” ve “Kaynaklarımız” temasından yola çıkan ve Sosyal Robot Emar’ı tasarlayan öğrencilerimiz, Türkiye’nin 7 bölgesine uygun 7 renk sensörü kullanarak o bölgenin ürettiği tarım ürünleri ve maden kaynaklarına ulaşmayı hedefliyor. Türkçe olarak kodladıkları robot küçük ve hassas parçalardan oluştuğu için 5. sınıf ve üzeri düzeyde kullanılabiliyor.

11.11.2016

Geri Dön

Diğer Haberler

 

ANASAYFA  |  İTÜGVONET  |  WEBMAIL  |  TANITIM FİLMİ  |  İLETİŞİM

İTÜ GVO © 2014 Ayazağa Yerleşkesi: İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Maslak / İstanbul 

Beylerbeyi Yerleşkesi: Beylerbeyi Mah. Vakıf Tarla Altı Sok. No: 1 Üsküdar / İstanbul

İzmir NESAN Yerleşkesi: Menderes Caddesi Sevgi Mahallesi No: 9 Gaziemir - İzmir