HABERLER

Beni Ödülle Cezalandırma Kitabının Yazarı Dr. Özgür Bolat Velilerimiz İle Bir Araya Geldi

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları velileri “Beni Ödülle Cezalandırma” kitabının yazarı, Dr. Özgür Bolat ile keyifli bir seminerde bir araya geldi. “Mutlu ve başarılı bir insan nasıl yetiştirilir?” sorusundan yola çıkarak oluşturduğu başarı ve mutluluk modelini velilerimize anlatan Dr. Özgür Bolat, interaktif bir ortamda gerçekleştirdiği seminerde, “Başarı, mutluluk getirir mi? Hangi aileler mutlu ve başarılı çocuk yetiştirir? Övgü neden zararlıdır? Övmek yerine ne yapılmalıdır? Gerçek sevgi nedir ve çocuklar gerçekten nasıl sevilir? sorularının yanıtlarını paylaştı. 

İTÜ Ayazağa Yerleşkesi ve Beylerbeyi Yerleşkesinde 9-11 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen “Başarılı ve Mutlu Çocuk Nasıl Yetiştirilir” konulu seminere İTÜ Rektörü ve İTÜ GVO Kurucu Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Fuat Yılmazer, Prof. Dr. Tayfun Kındap, Prof. Dr. Telem Gök Sadıkoğlu, İTÜ GVO Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Özeren, İTÜ GVO Genel Müdürü Cenker İlhan Polat, okul müdürleri ve veliler katıldı. 

Çocuklarınızı değersizleştirmeyin 
Ezber bozan yaklaşımları ve eğitime, öğrenmeye, öğretmeye dair tespitleri ile “Mutlu ve Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?” sorusunun yanıtını velilerimiz ile paylaşan Dr. Özgür Bolat, “Çocuğunuzu değersizleştirmeyin” diyerek aileleri uyardı. Ailelerin günde 7 kez çocuklarını aşağıladığını dile getiren Bolat, “Buna hiç ağlanır mı? Üzülme bir dahaki sefere daha iyisini yaparsın” gibi yaklaşımların çocuğu aşağılamak olduğunu, aşağılanmanın ve eleştirilmenin çocukta değersizlik duygusu yarattığını ifade etti. Çocuk yetiştirirken ailelerin düştüğü hatalara dikkat çeken Bolat şunları söyledi: “Gerçek sevgide koşul yoktur. Ama ödül, koşul koyduğu için çocuğun gerçek sevgiyi yaşamasını engeller ve değersizlik duygusu oluşturur. Mutluluğun temelinde kişinin kendini değerli hissetmesi yatıyor. Başarılı bile olsa değersizlik duygusu varsa birey mutlu olamaz.” 

Çocuklar neden teknolojiye bağımlıdır? 
Son dönemde ailelerin en büyük sorunu haline gelen çocukların teknoloji bağımlılığına da değinen Bolat şunları söyledi: “Bir insanın dört temel ihtiyacı var: Gelişim, özerklik, bağlanma ve keşfetme. Bunu gerçek hayatta ve okulda bulamayan çocuklar, bu ihtiyaçlarını bilgisayarla karşılıyor. Arkadaşlarıyla sohbet eden çocuk bağlanma ihtiyacını giderir, oyunlarda seviye atlayarak gelişim gösterir, oyun ortamında gezinerek keşfeder ve seçim yapabilme özgürlüğü ile özerkliğini sağlamış olur. Bu ihtiyacı, gerçek hayatta karşılayan çocuklar, bilgisayara ve oyuna yönelmez. Duygusunu yönetemeyen ve kendini ifade edemeyen çocuklar şiddete başvurur.” 

Bolat: "Çocuk yetiştirmek kendini yetiştirmektir!"
Bir anne veya babanın, çocuğunu kendi bireylik ve olgunluk seviyesinden yükseğe taşıyamayacağını söyleyen Bolat, “Özgüven, ortam ve durumlar tarafından belirlenen bir şey değildir. Özgüvenin temelinde ‘değerli olma’ duygusu vardır. Bunu kazandıran da ailenin çocukla kurduğu ilişkidir. Bunun yanı sıra sadece birey olan bir kişi, birey olan bir çocuk yetiştirir. Onun için aslında çocuk yetiştirmenin temel şartı, kendini yetiştirmektir” dedi.

15.5.2017

Geri Dön

Diğer Haberler

 

ANASAYFA  |  İTÜGVONET  |  WEBMAIL  |  TANITIM FİLMİ  |  İLETİŞİM

İTÜ GVO © 2014 Ayazağa Yerleşkesi: İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Maslak / İstanbul 

Beylerbeyi Yerleşkesi: Beylerbeyi Mah. Vakıf Tarla Altı Sok. No: 1 Üsküdar / İstanbul

İzmir NESAN Yerleşkesi: Menderes Caddesi Sevgi Mahallesi No: 9 Gaziemir - İzmir