HABERLER

Model Birleşmiş Milletler Konferansı İTÜ GVO Ev Sahipliğinde Başladı!

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları (İTÜ GVO) Ekrem Elginkan Lisesi, lise düzeyindeki öğrencilerin küresel sorunları tartışacağı ve ülkeler arası sorunlara çözüm önerileri sunacağı, ITU International Model United Nations-İTÜ Uluslararası Model Birleşmiş Milletler (IIMUN'17) Konferansına ev sahipliği yapıyor. 

İTÜ GVO Ekrem Elginkan Lisesi tarafından düzenlenen Model Birleşmiş Milletler Konferansı açılış seremonisi bugün gerçekleştirildi. İTÜ Ayazağa Yerleşkesi – Süleyman Demirel Kültür Merkezinde yapılan ve bu yıl 6.’sı düzenlenen konferansa lise düzeyinde 350 öğrenci katılım gösterdi. 

IIMUN’17’nin açılış törenine, ABD Başkonsolosu Jennifer T. Davis, BM Temsilcisi Ali Shirazi, İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Özeren, İTÜ GVO Ekrem Elginkan Lisesi Müdürü Serap Sarıgül Hazar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

ABD Başkonsolusu Davis; “Biz ırkın, cinsiyetin engel olarak görülmediği bir dünya istiyoruz.” 
Konferansın açılış konuşmasını yapan ABD İstanbul Başkonsolosu Jennifer Davis, geleceği kuracak ve yön verecek gençlerle bir arada olmaktan dolayı yaşadığı mutluluğu dile getirdi ve ekledi: “Bugün dünyada yaşanan birçok sorunun gelecekte yaşanmaması adına siz gençlere güveniyoruz.” 

Küresel ısınma, ayrımcılık, cinsiyetçilik, ırkçılık, terörizm gibi tüm dünyayı etkileyen sorunlara dikkat çeken Davis, “Bu sorunlar tüm ülkelerde var. Bir ülke tek başına bu sorunların üstesinden gelemez. Bu sebeple ülkelerin birlikte hareket etmesi lazım. Birleşmiş Milletler de bu amaçla kurulmuştur” dedi.

Birleşmiş Milletlerin yaptığı çalışmalara değinen Davis, geçtiğimiz yıllarda Suriye’de yaşanan kimyasal silah krizinde Suriye’ye gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin şunları söyledi, “Suriye’deki kimyasal silah krizinde ABD ve Rusya arasında yoğun bir görüşme trafiği yaşandı. Tüm bu görüşmeler neticesinde konu çözüldü ve insanlık için büyük bir tehdit olan bu silahlar Suriye’den çıkarılarak Birleşmiş Milletler tarafından yok edildi. Problemler tekrarlanır ve insanlar yine acı çekmek zorunda kalabilir. Ancak biz ırkın, cinsiyetin engel olarak görülmediği bir dünya istiyoruz. Gandhi’nin çok sevdiğim bir sözü vardır; “Umudu kesmek üzereyken hatırladım ki, doğruluk ve sevgi her zaman kazanmıştır. Uzun süren zorbalıklar ve katliamlar olmuştur, buna engel olmak imkansız gözükmüştür ama en sonunda bu zorbalar her zaman yenilmişlerdir.” 

Nüfus Fonu BM Temsilcisi Shirazi; “Gelecekte çocukların daha refah bir dünyada yaşaması için çalışıyoruz.” 
IIMUN’17 Konferansının açılışında konuşma yapan bir diğer isim ise Birleşmiş Milletler Temsilcisi Ali Shirazi oldu. Konuşmasında, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonunun (UNFPA) nüfus ve doğurganlık üzerine yaptığı çalışmalara değinen Shirazi, “Sağlıklı evlilikler, güvenli doğumlar ve çocukların daha refah bir hayat yaşaması için çalışıyoruz. Mülteciler, cinsiyet hakları ve nüfus artışı ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Şu anda 150 ülkede UNPFA çalışmalarına devam ediyor. 2030’a kadar ülkelerde nüfus yoğunluğunu eşitlemeyi hedefliyoruz” dedi. 

Gençlerden küresel sorunlara çözüm arayışı 
Birleşmiş Milletler konferanslarının lise öğrencileri düzeyinde modellendiği MUN’da, öğrenciler üç gün boyunca küresel arenadaki gündemi masaya yatırarak, çözüm önerilerini konuşacak. İnsan hakları, silahsızlandırma, kadın hakları, ekonomi ve çevre ile insani yardım konularında dünyadaki örnekleri inceleyerek, çözüm üretecekler. 

Yarının liderleri IIMUN’17’de
Etkinlik, hazırlık aşamasından tamamlanmasına kadar geçen tüm süreçlerde öğrencilerin aktif rol almasıyla küresel vizyon geliştirmelerine, uluslararası organizasyon deneyimi kazanmalarına ve yarının lideri olma yolunda önemli adımlar atmalarına olanak sağlıyor. 

Katılan eğitim kurumlarının kendi öğrencilerinden delegeler ve büyükelçiler seçerek, Birleşmiş Milletlere üye olan ülkeleri ve kurumları temsil etmeleri simülasyonu olan konferans ile katılan tüm öğrencilerin dünyaya ve insanlığa karşı olan ilgilerini arttırmak, sorumluluk bilinçlerini geliştirmek ve dünya problemlerine çözüm üretmeleri amaçlanıyor.

29.9.2017

Geri Dön

Diğer Haberler

 

ANASAYFA  |  İTÜGVONET  |  WEBMAIL  |  TANITIM FİLMİ  |  İLETİŞİM

İTÜ GVO © 2014 Ayazağa Yerleşkesi: İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Maslak / İstanbul 

Beylerbeyi Yerleşkesi: Beylerbeyi Mah. Vakıf Tarla Altı Sok. No: 1 Üsküdar / İstanbul

İzmir NESAN Yerleşkesi: Menderes Caddesi Sevgi Mahallesi No: 9 Gaziemir - İzmir