HABERLER

Öğrencilerimiz, Ülkemizi Portekiz’de Temsil Edecek!

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Özel Beylerbeyi Ortaokulu öğrencilerimiz, “Atık Yağ Geri Dönüşümü ve Biyoenerji” projeleri ile Mayıs ayında Portekiz'de gerçekleştirilecek olan 3. Avrupa Gençlik Kongresinde ülkemizi temsil etmeye hak kazandı! 

Beylerbeyi Ortaokulu öğrencilerimiz, “Young Europeans, Let’s Take Care of the Planet” (YECP) programının iki yılda bir organize ettiği ve bu yıl 3.’sü düzenlenen Avrupa Gençlik Kongresi için, Çevrenin Genç Sözcüleri çalışmalarından yola çıkarak hazırladıkları, “Atık Yağ Geri Dönüşümü ve Biyoenerji“ projesi ile Türkiye’yi temsil etmek üzere seçilen iki okuldan biri oldu. 

Ortaokul Öğrencilerimizden Çevre Bilinci ve Farkındalık Projesi
Çevrenin Genç Sözcüleri timi öğrencilerimiz, günler öncesinden proje hazırlıklarına başlayarak, öğretmenlerinin danışmanlığında biyoenerji ve atık yağ geri dönüşümü konularında bir çalışma programı hazırladı. Çevre kirliliğine sebep olan atık bitkisel ve hayvansal yağ konusunda, çözüm üretme becerilerini de kullanarak, çocuklarda erken yaşta çevre bilincinin oluşturulması ve farkındalık yaratmak amacıyla “Atık Yağ” adında bir dergi hazırladı. Baştan sona öğrencilerimizin çizimlerinin, hikâyelerinin ve tasarımlarının yer aldığı bu çalışmayla öğrencilerimiz, eleştirel düşünme, sorgulama, özgün ve alternatif fikirler üretme, bilgiye ulaşma, ulaştığı bilgileri doğru ve etkin kullanma, empati kurma, takım ruhu yaratma, birlikte çalışma ve üretme becerisi gibi birçok önemli tecrübeyi yaşama fırsatı yakaladı. 

Çevrenin Genç Sözcüleri Programı Nedir? 
 Uluslararası ismi “Young Reporters for the Environment, YRE” olan ve ülkemizde, Çevrenin Genç Sözcüleri (ÇGS) olarak isimlendirilen ve 1991 yılında Fransa’da uygulanmaya başlayan program, FEE tarafından 1994 yılında uluslararası düzeye taşınarak ülkemizde de 1995 yılından bu yana Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) önderliğinde bu programa dahil olmuştur. Çevrenin Genç Sözcüleri programı, gençleri çevre sorun ve konularını anlamaya yönelten ve onları bilinçlendirmek amacı ile çevre eğitimi yapan uluslararası bir programdır. Bu amaçla, 35 ülkeden farklı düzeyde okulların katıldığı ve çevre ile ilgili haberlerin yer aldığı bir okul ağı oluşturulmuştur. Eğitim aracı olarak, gençlerin ilgisini çeken, çevre gazeteciliği yöntemi benimsenmiş olup, öğrencilerin bulundukları okul yöresinde çevre sorun ve konularını araştırıp inceleyerek haber nitelikli makale, fotoğraf ve kısa video kaydı üretmeleri teşvik edilmektedir.

29.3.2018

Geri Dön

Diğer Haberler

 

ANASAYFA  |  İTÜGVONET  |  WEBMAIL  |  TANITIM FİLMİ  |  İLETİŞİM

İTÜ GVO © 2014 Ayazağa Yerleşkesi: İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Maslak / İstanbul 

Beylerbeyi Yerleşkesi: Beylerbeyi Mah. Vakıf Tarla Altı Sok. No: 1 Üsküdar / İstanbul

İzmir NESAN Yerleşkesi: Menderes Caddesi Sevgi Mahallesi No: 9 Gaziemir - İzmir