HABERLER

Aileler Çocuklarına Depremi Nasıl Anlatmalı?

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Özel Dr. Natuk Birkan İlkokulu, Ortaokulu Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümümüz, deprem ve benzeri olası kriz durumlarında ailelerin çocuklarıyla kuracakları iletişime yönelik önemli uyarılarda bulundu. 

Çocukların Yanında Kaygı Verici Konuşmalar Yapmayın 
Çocukların yanında kaygı verici konuşmalar yapılmaması çok önemlidir. Geleceğe ilişkin olumsuz tahminler yürütmek, korkutacak tablolar çizmek çocukların kaygılarını yükseltecektir. Onların şu an en büyük ihtiyacı; onlara güven verecek, soğukkanlı, anlayışlı ebeveynlerdir. Çocuğunuzla konuşurken depreme ilişkin kaygılarınızı yatıştırmanız ya da bu konuşmaları daha sakin olan aile üyesine bırakmanız fayda getirecektir.

 Anlatmaya Zorlamayın!
Çocuğunuz ile depreme ilişkin konuşmaya başlarken onu anlatmaya zorlamamalı. Bazen çocuklar için duygusal olarak işlenmesi zor konuların dile getirilmesi zaman alabilmektedir. Ancak bu duygusal olarak yardımcı olamayacağınız anlamına gelmemektedir. Duygularını ve bugünkü deneyimlerini sizlere anlatıyorsa bu anlatımı merakla dinlemek, destekleyici bir tutum içerisinde olmak, duygularını yansıtmak işlevsel olacaktır. Bu süreçte çocuğunuza güven veren bir dil benimsemek öncelikli tercihiniz olmalıdır. Eğer olayı anlatıyor ancak duygularını sözelleştiremiyorsa bu konuda ona yardım edebilir, “Bu durum seni kaygılandırmış.” gibi geri bildirimlerde bulunabilirsiniz. Bu yaklaşım, çocuğun ifade etmesini kolaylaştıracaktır. Ancak çocuğunuz hiçbir duygu ifadesi vermiyor ve konudan kaçınıyor olabilir böyle bir durumda üzerine gitmemek, hazır olması için zaman tanımak fayda sağlayacaktır. Konuşmak isterse ulaşabileceği bir yerde olduğunuzu ve ona destek vermeye hazır olduğunuzu paylaşmanız onun için çok değerlidir. 

Dinlerken Sabırlı ve Anlayışlı Olun
Çocukların duygularının yetişkinlerce kabul edilmesi gerekmektedir. “Korkacak ne var?” gibi konuşmalar çocuğa anlaşılmadığını hissettirecektir. “Bu olay seni korkutmuş.” “İlk kez bu durumu yaşıyorsun.” gibi cevaplar daha uygun olacaktır. Bu nedenle sabırlı ve anlayışlı bir dinleyici olmanızı önermekteyiz. 

Depremin Bir Doğa Olayı Olduğunu Anlatın
Çocuklar bu tip durumlar sonrasında geleceğe ilişkin sorular sorabilmektedir. Depremin normal bir durum olduğu çocukla paylaşılmalıdır. Yağmur nasıl bir hava olayıysa depremin de bir doğa olayı olduğunu konuşmak çocuğunuza iyi gelecektir. Yağmur yağdığında hazırlıklı olmanın fayda getireceği gibi deprem olduğunda da ne yapmak gerektiğini bilmek gerekmektedir. Bu noktada güven verici bir tutum sahibi olmanız çok önemlidir. “Evimiz depreme dayanıklı ve böyle bir zamanda ne yapacağımızı biliyoruz.” gibi bir açıklama sonrasında deprem anında yapılması gerekenlere dair konuşmak rahatlatıcı olacaktır.

27.9.2019

Geri Dön

Diğer Haberler

 

ANASAYFA  |  İTÜGVONET  |  WEBMAIL  |  TANITIM FİLMİ  |  İLETİŞİM

İTÜ GVO © 2014 Ayazağa Yerleşkesi: İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Maslak / İstanbul 

Beylerbeyi Yerleşkesi: Beylerbeyi Mah. Vakıf Tarla Altı Sok. No: 1 Üsküdar / İstanbul

İzmir NESAN Yerleşkesi: Menderes Caddesi Sevgi Mahallesi No: 9 Gaziemir - İzmir