Yemek Hizmetleri

İTÜ  Geliştirme Vakfı Okulları İzmir okullarında yemek hizmeti eğitimin bir parçası olarak görülmekte, sağlıklı bir eğitim için sağlıklı bir beslenme programı öğrencilerimize sunulmaktadır. Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji dört besin grubunun her öğünde yeterli miktarlarda tüketilmesi ile sağlanır. Okulumuzda verilen sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve ikindi kahvaltısı alanında uzman olan BATI MUTFAK Hazır Mutfak ve San.ve Tic. A.Ş birimleri tarafından okulumuz yemekhanesinde hazırlanıp sunulmaktadır. 

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Özel İzmir Okulları Batı Mutfak Hazır Yemek San. ve Tic. AŞ kurum felsefesi gereğince, tüm mutfaklarımız, geçerli olan yönetim sistemlerimiz kapsamında düzenli olarak habersiz denetime tabi tutulmaktadır. Hijyen Kalite departmanı tarafından gerçekleştirilen bu denetimlerde, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 18001 İş Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi ve Süreçleri irdelenmektedir. Herhangi bir uygunsuzluk bulunması halinde gerek Hijyen Kalite Departmanı gerekse Operasyon Departmanı tarafından toplantı yapılarak gerekli önlemler alınmaktadır.

Yemek menüleri okul doktoru ve beslenme uzmanı tarafından  öğrencilerin yaş özellikleri dikkate alarak günlük kalori, karbonhidrat ve protein ihtiyaçlarına göre hazırlanır ve okul yönetimine sunulur.      

Anaokulu öğrencilerimiz güne sağlıklı ve zinde başlayabilmelerini sağlayacak donanımda bir kahvaltı ile başlarlar. İlkokul öğrencilerimiz ilk teneffüs saatinde aparatif kahvaltılarını yaparlar. Her çocuğun tüm yemeklerden yemelerine ,değişik tad ve ve lezzetlerin farkına varmalarına ve tabaklarındaki yemeği bitirmelerine özen gösterilir. Çatal, kaşık, peçete kullandırmaya özen gösterilir.                                                                                                             

Yemekte düzen ve yemek yeme alışkanlığı konularında gereken bilgilendirmeler yapılır.                                                                                                                        

Okul yemekhanemiz  yöneticilerimiz ve sağlık birimimiz tarafından sürekli  denetlenmektedir. Gıda alımı-saklanması-servisi, kullanılan alet ve ekipman  kontrolü günlük olarak yapılmaktadır. Çalışanların genel sağlık kontrolleri ve bulaşıcı hastalıklar yönünden takibi yapılır.


BELGELER

TSE

TS EN ISO 9001 

TS EN ISO 22000

TEDARİKÇİ LİSTESİ

ANASAYFA  |  K12NET  |  İTÜGVONET  |  WEBMAIL  |  TANITIM FİLMİ  |  İLETİŞİM

İTÜ GVO © 201İzmir NESAN Yerleşkesi: Menderes Caddesi Sevgi Mahallesi No: 9 Gaziemir - İzmir