Haberler

29.02.2020

Prof. Dr. Acar Baltaş: Hayat Başarısı İçin Çocuklarınıza Kök ve Kanat Verin

Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş, “İnsan tabiatının en önemli özelliğinin anlaşılmak, önemsenmek, yargılanmamak ve kabul görmektir. Çocuklarınıza bu özellikleri kazandırırken onlara kök ve kanat verin. Kökleri geçmişlerini tanımaktan geçer. Kanatlar ise bağımsızlıktır. Kendi başına bir şey yapabilme özgürlüğü verin” dedi.

Prof. Dr. Acar Baltaş: Hayat Başarısı İçin Çocuklarınıza Kök ve Kanat Verin

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları velilerine yönelik olarak yıl boyunca farklı konularda gerçekleştireceğimiz veli seminerlerlerimiz devam ediyor. Psikolog, Akademisyen ve Yazar Prof. Dr. Acar Baltaş, Maslak Yerleşkemizde gerçekleştirilen “Başarıya Giden Yol ve Sınav Motivasyonu” konulu seminerde velilerimiz ile bir araya geldi.

"Kaygıyı Azaltan Şey Hazırlıktır"
Seminerde, İçsel Motivasyon nasıl sağlanır? Akademik başarıya giden yolda aile olarak neler yapmalıyız? Çocuklarda sınav kaygısını nasıl azaltabiliriz? Anne-baba ve çocuk ilişkisinde bağ nasıl kurulur? sorularına ilişkin önemli bilgiler paylaşan Prof. Dr. Acar Baltaş, “Kaygıyı azaltan şey hazırlıktır. Hazırlık, kişide motivasyonu sağlar. Sınav ya da herhangi farklı bir işte motivasyon için gerekli şart yeterli düzeyde hazırlık yapılmasıdır. Yeterli hazırlık yapılmamışsa kaygı ortaya çıkar. Başarı yönelimi, iç motivasyonun en belirgin göstergelerindendir. İç motivasyonu yüksek olan insanlar, yaptıkları şey her ne olursa olsun kendilerini ona adarlar. Sevdikleri işi yapar, yaptıkları işi severler. Çalışırken zamandan ve mekandan koparlar. Buna psikolojide “akış hali” denir. Konfor alanından yüksek performans çıkmaz” dedi.

“Akademik Başarıya Odaklanarak Taşıdığınız Yüksek Kaygı Zarar Verir”
Zeka ile hayat başarısı arasındaki ilişkiye de dikkat çeken Baltaş şunları söyledi: “Her çocuk üstün zekalı değildir. Cep telefonu kullanabiliyor diye bir çocuk üstün zekalı kabul edilemez. Üstün zekalı olması için ender, olağanüstü, kanıta dayalı olmak gibi bazı kriterleri karşılıyor olması lazım.  Zeka ile hayat başarısı arasındaki ilişkinin çok düşük düzeyde olduğunu biliyoruz. Zeka ve akademik başarının, klasik ‘hayat başarısı’ konusunda bu kadar az etkili olması çok kişiyi haklı olarak şaşırtıyor. Başarıyla zehirlenmiş ve kişinin değerinin başarısıyla ölçüldüğü bir anlayışla yetişen çocukların ve gençlerin performansı, başkalarının önüne geçmesiyle ölçülüyor. Böyle yetişen bir gencin, iş hayatında 20 yıl sonra çok gerekli olan iş birliğini göstermesini ve iyi insan ilişkileri kurmasını nasıl bekleyebiliriz? Zeka ve akademik başarının hayat başarısı üzerinde beklenenin çok altında etkili olmasının temel nedeni; her iki özelliğin de kişisel başarıyı sağlayacak nitelikler olmasıdır. Oysa iş hayatında başarı, başkalarıyla birlikte elde edilen bir sonuçtur. Bu nedenle de ilişki yönetimi ve iş birliği 21’inci yüzyıl yetkinlikleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Hayat başarısının bir ayağı "insanlara kendini iyi hissettirecek ilişki kurmak" dedi. Akademik başarıya odaklanarak taşıdığınız yüksek kaygı zarar verir. Mesele doz'dur. Yaptığı işten keyif almak, işini severek yapmak, bir amaç belirlemek, işine anlam yüklemek hayat başarısı getirecektir.”

“Hayat Başarısı İçin Çocuklarınıza Kök ve Kanat Verin”
İnsan tabiatının en önemli özelliğinin anlaşılmak, önemsenmek, yargılanmamak ve kabul görmek olduğunun altını çizen Baltaş şöyle devam etti: “Çocuklarınıza bu özellikleri kazandırırken onlara kök ve kanat verin. Kökleri geçmişlerini, ailelerini tanımaktan geçer. Çocuklarınızın köklerini kazanması için çaba gösterin. Büyük anne ve büyük baba ile bağ kurmasına izin verin. Köklerini öğrensinler. Kanatlar ise bağımsızlıktır. Kendi başına bir şey yapabilme özgürlüğü verin. Ülkemizi tek başına gezsin. Sivil Toplum Kuruluşlarında (STK) çalışmasına teşvik edin. STK’larda çalışması çok önemli, çünkü emir veremeyeceği insanlarla çalışması, başkaları için iyilik yapmanın önemini öğrenmesi ve manevi tatmin duygusu yaşayacak olması, faydalı ilişkiler kurması onların hayat başarısını yükseltecektir. Bu sayede başkaları için duygu geliştirmeyi, vicdan sahibi olmayı, ilişki yönetimini öğrenecek, farklı kesimlerden insanlarla bağ kuracak, geçici hazların peşinde olmayı değil mutlu olmayı öğreneceklerdir.

“Aile Sofrası ve Tatiller Çocuklarla Bağ Kurmak İçin Çok Önemli Fırsatlar”
Doğuştan gelen bazı farklı kişilik özellikleri sebebiyle her çocuğun birbirinden farklı olacağını vurgulayan Baltaş; “Kardeşler arasında farklar olabilir. Aynı tarz yaklaşımlar aynı sonuçları vermez. Bunun yanında çocukların sizlerin genini taşıdığını unutmayın. Çocuğun kişiliğini ve kendi kişiliginizi iyi tanıyın. Kendi kişiliğinizi fark ederseniz birçok şeyi düzeltebilirsiniz. Çocuklarınızı yargılamadan dinleyin. Herhangi bir konuda “Önce Dur ve Sor” kuralını unutmayın. Hiçbir konuya, müdahale ederek yani yargılayarak, akıl vererek, suçlayarak konuşmaya başlamayın. Emir vermek değil, onunla oturup anlaşma yapmak en doğrusu. Sürekli olarak altını çizdiğim şey çocuklarınız ile bağ kurun. Aile sofrası ve tatiller bağ kurmada çok önemli. Var olan süreyi iyi değerlendirmeli. Beraber olduğunuz zamanı onun ilgi duyduğu şeylerle ilgilenerek birlikte zaman geçirin. Eleştirmeyin, anlamaya çalışın. Ortak heyecan, ilgi yakınlaştırır” dedi.  


Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat