Haberler

13.01.2020

Prof. Dr. Acar Baltaş’tan Velilerimize “Akademik Başarıya Giden Yol ve Sınav Motivasyonu” Semineri

Psikolog, Akademisyen ve Yazar Prof. Dr. Acar Baltaş, “Akademik Başarıya Giden Yol ve Sınav Motivasyonu” konulu seminerde velilerimiz ile bir araya geldi.

Prof. Dr. Acar Baltaş’tan Velilerimize “Akademik Başarıya Giden Yol ve Sınav Motivasyonu” Semineri

Beylerbeyi Yerleşkemizde velilerimizin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen seminerde, aileleri çocuklara sorumluluk kazandırma ve okulla ilişkileri konusunda uyaran Baltaş şunları söyledi:

Çocuğunuza hayatla mücadele edecek beceriler kazandırabilmek için ellerini bırakmanız yeterli.

Çocukların içindeki potansiyel ailede ortaya çıkar. Çocukların potansiyelini ortaya çıkarmak için yatkınlık ve motivasyona ihtiyaç vardır.

Bir hayatın içinde başarısızlık, acı, üzüntü, zorluk, hayal kırıklığı olduğunu öğrenmesine izin verin.

Tüm ihtiyaçları istediği anda veya hatta istemeden karşılanan çocuklar yaşamla mücadele edemiyor. Onlara hazlarını ertelemeyi, beklemeyi, her istediğine istediği anda sahip olamayacağını öğretin.

Disiplin çoğunlukla inanıldığı gibi baskı ve zorlama değil tutarlılıktır. Bu da her gün düzenli olarak yapılan küçük şeyler sonucu kazanılır. İnsanları hayatta başarıya götüren de her gün düzenli olarak yaptığı küçük şeylerdir.

Potansiyel, baskı altında ortaya çıkar. Ders çalışmaktan başka hiçbir sorumluluk almayan ve hiçbir güçlükle mücadele etmeden büyüyen çocuklar yetişkin hayatlarında hayatın zorluklarıyla karşılaşınca yetersiz ve mutsuz oluyorlar.


Tüm Haberler

Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat