Kurumsal

Tarihçe


İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları (İTÜ GVO), 250 yıllık köklü geçmişi ile dünyanın en eski teknik üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi ailesinin bir parçası olarak, İTÜ’nün ilk kadın Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer tarafından “Ana Kucağından İTÜ’ye” anlayışı ile 2000 yılında, İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde kurulmuştur.

İTÜ Geliştirme Vakfı; 2000 yılında Özel Dr. Sedat Üründül Anaokulunu, 2001 yılında ilköğretim okulunu açmıştır. İlköğretim okulu öğretim faaliyetlerini anaokulu binasında bir yıl sürdürdükten sonra, 2002-2003 öğretim yılında kendi binasına geçerek Özel Dr. Natuk Birkan İlköğretim Okulu adını almıştır. Bu zincire 2005-2006 öğretim yılında Özel Ekrem Elginkan Lisesini, 2011 yılında Beylerbeyi yerleşkesinde Özel Beylerbeyi Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulunu eklemiştir. Bugün, Maslak ve Beylerbeyi olmak üzere 2 kampüs ile anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde eğitim verilmektedir.

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılında yapılan franchising sözleşmesiyle İzmir'de İTÜ GVO Özel İzmir Anaokulu, İlkokulu, Ortaokulu, Lisesi açılmıştır.

 

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU

İTÜ İnşaat Fakültesi Mezunu ve İTÜ Üstün Hizmet Madalyası sahibi hayırsever iş insanı Dr. Sedat Üründül’ün bağışı ile gerçekleştirilen, iç donanımları ve çevre düzenlemeleri İTÜ Geliştirme Vakfı tarafından karşılanan Anaokulu, 2000-2001 Eğitim Öğretim Yılında eğitim hayatına başlamıştır. Anaokulumuz öğrencilerin bireysel farklılıklarını da göz önünde bulundurarak, uygulanan gelişmiş eğitim programları ve etkinlikleri aracılığı ile akademik ve sosyal yönden araştıran, sorgulayan bireyler yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL DR. NATUK BİRKAN İLKOKULU VE ORTAOKULU

İTÜ dostu yardımsever iş insanı Dr. Natuk Birkan’ın bağışı ile başlatılan, İTÜ mezunları ve İTÜ Geliştirme Vakfının katkıları ile tamamlanan Dr. Natuk Birkan İlkokulu ve Ortaokulu 2002-2003 Eğitim Öğretim Yılında öğrencilere kapılarını açmıştır.

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları olarak İTÜ çatısı altında eğitim vermenin sorumluluğu ve bilinci ile okullarımızı bir adım daha ileriye taşımak, artan ihtiyaçlara cevap verebilmek amacıyla yapılan ek binamız 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılında “Ortaokul” düzeyinde eğitim verilmeye başlanmıştır. Dr. Natuk Birkan İlkokulu ve Ortaokulumuzda temel değerlerini benimsemiş, bilgiye erişme becerisine sahip, verimli çalışma alışkanlığı kazanmış, yaratıcı, sorgulayıcı ve bağımsız düşünebilen, sanata ve insana duyarlı, etik değerlere saygılı, ilkeli ve özgüven sahibi bireyler yetiştirilmektedir.

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL EKREM ELGİNKAN LİSESİ

İTÜ'48 Mezunu, Makine Yüksek Mühendisi Hüseyin Ekrem Elginkan adına Elginkan Ailesi tarafından 1985 yılında kurulan Elginkan Vakfı ile İTÜ Rektörlüğü arasında imzalanan protokolle 2004 yılında temeli atılan Özel Ekrem Elginkan Lisesi, 2005-2006 Eğitim Öğretim Yılında ilk öğrencilerini kabul etmiştir. 120 öğrenci ile başladığı eğitim öğretim hayatına bugün 330 öğrenci ile devam etmektedir.

Lisemizde öğrencilere ulusal temelde, evrensel ölçütlerde özgün ve öncü bir eğitim sunmaktadır. Okulumuzda bir yıl hazırlık dört yıl lise olmak üzere toplam beş yıllık eğitim-öğretim programı uygulanmaktadır. Okulumuzun eğitim dili Türkçe ve İngilizce olup fen ve matematik dersleri İngilizce okutulmaktadır. Ekrem Elginkan Lisesi, öğrencilerine Anadolu Lisesi diploması yanında Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureate-IB) diploması alma seçeneği de sunmaktadır.

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL BEYLERBEYİ ANAOKULU, İLKOKULU VE ORTAOKULU

Beylerbeyi Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulu 2011 yılında modern bir anlayışla tasarlanan Beylerbeyi Yerleşkesinde eğitim öğretime başlamıştır. Modern eğitim yaklaşımları, uygulamaları ve öğrenci ihtiyaçlarının tamamı düşünülerek tasarlanan okul binası içinde dersliklerin yanı sıra; Matematik ve Fen etkinlikleri için GEMS Atölyesi, İngilizce ve Bilgisayar Laboratuvarları, Müzik, Oyun ve Drama Odası, Seramik ve Resim Atölyesi, Bale Odası, Oyun Parkı, Park Oyuncakları, Kum Havuzu, Spor Salonu, Kapalı Yüzme Havuzu, Kütüphane, Konferans Salonu, Görüşme Odaları, Revir, Mutfak ve Yemekhane bulunmaktadır. Yerleşkemizde bulunan binalar, İTÜ Afet Yönetim Merkezi tarafından verilen depreme dayanıklılık raporuna sahiptir.

Ana Kucağından İTÜ’ye felsefesini benimsemiş olan kurumumuzda Fen Bilimlerinin öğretimine küçük yaşlardan itibaren başlanmaktadır. Bu amaçla kurulan Yaratıcı Uygulamalar Merkezi ile öğrencilerin deney ve gözlem yaparak yaratıcılıklarının geliştirilmesi hedeflenmiştir. Öğrencilerin fen bilimlerine karşı olumlu davranışlar geliştirmesini, bilgilerin kalıcı olması ve daha iyi kavranması amacıyla kurulan Yaratıcı Uygulamalar Merkezi sayesinde öğrencilerin fen bilimleri okuryazarlığı konusunda kendilerini geliştirmesine olanak sağlamaktadır.

Yenilikte öncü İTÜ Geliştirme Vakfı Okullarının çocuklara müziği erken yaşta, doğru öğretmek, yeteneği olanları keşfetmek ve sanat dünyasına kazandırmak amacıyla 2015 yılında Türkiye’nin ilk Mini Konservatuarını açtı. İTÜ GVO’nun Beylerbeyi Yerleşkesi’nde açtığı Mini Konservatuvarında anaokulu ve ilkokul için ayrı Temel Müzik Eğitimi sınıfları, piyano sınıfı, ritim atölyesi, keman, gitar, yan flüt, bateri sınıflarında birbirinden yetenekli öğrencilere müzik eğitimi veriliyor.

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL İZMİR ANAOKULU, İLKOKULU, ORTAOKULU VE LİSESİ

İstanbul’da 4 ayrı okulda eğitim veren İTÜ GVO, şehir dışında açtığı ilk okul için ise İzmir’i seçmiş; bu amaçla İzmir’in en seçkin sanayi kuruluşlarından NESAN Şirketler Grubu ile iş birliği yapmıştır. İzmir Yerleşkesi Anaokulu, İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi, İTÜ Geliştirme Vakfı Okullarının en yeni halkası olarak açılmıştır. 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılında ders başı yapacak okul, İzmir Gaziemir’de 22 bin metrekare alan üzerine kurulmuştur.

Bilim sevgisi, öğrenme merakı, araştırma ruhu, sorgulama ve çözüm üretme pratikleri öğrencilere kazandırılmaktadır. Çok yönlü bireyler yetiştirilmesi özellikle önemsenmekte, öğrencilerin ders ve sınav başarısının yanı sıra sanatla, sporla, kültürle iç içe olması, sosyal sorumluluk bilincini içselleştirmesi sağlanmaktadır.

Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat