Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri ayrıca sosyal medya, reklamcılık ve analiz iş ortaklarımızla paylaşabiliriz. İş ortaklarımız, bu bilgileri kendilerine sağladığınız veya hizmetlerini kullanırken topladıkları diğer bilgilerle birleştirebilir.

Haberler

12.11.2019

Deprem Sonrası Haberleşmeye Dikkat

Yönetim Kurulu Başkanımız, Telekomünikasyon İnternet ve Bilgi Teknolojileri Derneği (TEDER) Başkanı Serhat Özeren uyardı: “Kriz anında yakınlarınıza internet üzerinden ulaşın, mümkün olduğu kadar telefonla arama yapmayın!”

Deprem Sonrası Haberleşmeye Dikkat

İstanbul'da 26 Eylül'de meydana gelen 5,8'lik deprem sonrası telefon hatlarında kesinti yaşandı. Peki bu kesintinin sebebi neydi? Afet sonrası iletişimin aksamasına karşı çözüm yolları neler? 

Yönetim Kurulu Başkanımız, Telekomünikasyon İnternet ve Bilgi Teknolojileri Derneği (TEDER) Başkanı Serhat Özeren dün İstanbul'da yaşanan deprem sonrası haberleşme konusunda yaşananları NTV'den Simge Fıstıkoğlu Tavukçuoğlu'na değerlendirdi, önemli uyarılarda bulundu! Yayını izlemek için tıklayın. 

Telekomünikasyon İnternet ve Bilgi Teknolojileri Derneği Başkanı Serhat Özeren, "Türkiye'de yaklaşık 65 milyon aktif bir telefon abonesi bulunmaktadır. Bunun 12-13 milyonu İstanbul'da yaşıyor. Bu tür acil durumlarda haberleşmek elbette çok önemli. Herkes yakınına ulaşmak, iyi olduğunu öğrenmek isteyecektir.  Alt yapı planlanırken optimum rakama göre planlanıyor. Yani aynı anda 12-13 milyonun sorunsuz bir şekilde konuşmasına uygun olarak hazırlanacak bir alt yapı yok maalesef. Bu yapı dünyanın hiçbir yerinde yok. GSM operatörleri işletmeleri Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu'nun yönetmeliklerine göre hareket ediyorlar ve yaptıkları çalışmalar optimum bir çalışmaya göre aynı anda 17 milyon kişinin ya da 10 milyon diyebiliriz, aynı anda iletişime geçmesini sağlayacak bir alt yapı değil. Bu bir baz istasyonunu ele aldığımızda aynı anda konuşabilecek abone sayısı bellidir. Daha fazla yoğunlaşma yapıldığı zaman tabi ki belli kesintilere sebep olabiliyor. Aynı anda bu haberleşmeyi yapamadığı zaman vatandaşlar internet üzerinden değişik uygulamalar üzerinden rahatlıkla haberleşmelerini yapabildiler" dedi. 

Yönetim Kurulu Başkanımızın Sputnik Türkiye yayınında deprem sonrası haberleşme konusunda yaşananları Serhan Ayan'a değerlendirdi. Yayını izlemek için tıklayın. 

"İnternet Üzerinden Ulaşın" 
Böyle durumlarda tabi çok hassasiyet var herkes sevdiğine yakınına ulaşmak istiyor ama mümkün olduğu kadar böyle durumlarda çok acil olmadıkça bu tip haberleşme yöntemlerini internet kanalıyla alternatif haberleşme uygulamaları ya da SMS üzerinden gerçekleştirmeke fayda var" dedi.  

Yönetim Kurulu Başkanımız Serhat Özeren, TGRT Haber'in sorularını yanıtladı, olası kriz anlarında haberleşme konularında yapılması gerekenleri anlattı! Yayını izlemek için tıklayın. 

"Konum Bilgilerinizi Açık Tutun" 
Özeren ayrıca, "Özellikle konum bilgilerini sürekli açık tutmaları ve bu bilgileri de birinci derece yakın akrabalarıyla paylaşmalarını tavsiye ederiz çünkü bu bizim ülkemizin bir gerçeği bu tedbirleri almak ve bu deprem gerçeğiyle yaşamak da bizim sorumluluklarımız içerisinde" açıklamasını yaptı. 

24 TV Canlı Yayınına katılarak Kaan Yakuphan'ın sorularını yanıtlayan Yönetim Kurulu Başkanımız Serhat Özeren, kriz durumlarında haberleşme konusunda yapılması gereken, alınması gereken önlemleri anlattı!  Özeren, olası kriz durumlarında haberleşme konusunda yaşanacak sorunları en aza indirgemek adına "Acil Durum Eylem Paketi" oluşturulması gerektiğinin altını çizdi! Yayını izlemek için tıklayın. 

 


Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat