Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri ayrıca sosyal medya, reklamcılık ve analiz iş ortaklarımızla paylaşabiliriz. İş ortaklarımız, bu bilgileri kendilerine sağladığınız veya hizmetlerini kullanırken topladıkları diğer bilgilerle birleştirebilir.

Haberler

30.10.2019

Prof. Dr. Acar Baltaş Velilerimiz İle Bir Araya Geldi

Psikolog, Akademisyen ve Yazar Prof. Dr. Acar Baltaş, “Çocukları Hayata Hazırlamak" konulu seminerde velilerimiz ile bir araya gelerek, çocuklarla bağ kurmanın önemini, çocuklardaki potansiyeli ortaya çıkarmak ve iyi insan yetiştirmek için yapılması gerekenleri anlattı.

Prof. Dr. Acar Baltaş Velilerimiz İle Bir Araya Geldi

Maslak Yerleşkemizde velilerimizin katılımıyla gerçekleştirilen seminerde konuşan ve çocuk yetiştirmek için anne-babaların yapması gerekenleri anlatan Prof. Dr. Acar Baltaş, “Bilgi davranışı değiştirmez. Davranışı değiştirmek için çocuklarınızla bağ kurmanız gerekmektedir. Çocuklarınızın hayat becerisi kazanmasını istiyorsanız 1 yaşından itibaren çocuklara evde sorumluluk verin. Onlara nezaketli ve vicdan sahibi olmayı öğretin. Yazları sıradan görünen işlerde çalışsınlar. Bu tecrübeleri onlara hayat başarısını getirecektir" dedi. 

Bilgi Davranışı Değiştirmez Bağ Kurmak Önemli 
Çocuklarla bağ kurmanın önemine değinen Prof. Dr. Acar Baltaş, "Bilgi davranışı değiştirmez. Çocuklarınıza yaptıkları yanlışları anlatarak onları doğru yola getiremeyiz. Onları ancak bağ kurarak bir noktaya getirebilirsiniz. Örneğin ergenlik döneminde çocuklar değişir ve kimlik arayışında olurlar.  Doğruları söyleyerek var olan sorunu çözemezsiniz. Bağ kurmalısınız” dedi. 

Acar Baltaş
Bilgi Davranışı Değiştirmez, Bağ Kurun 

Sosyal Medyanın Dayattığı Beğenilme Duygusu Çok Tehlikeli 
Gençlerin, özellikle ergenlik döneminde sosyal medyada gerçek olmayan bir dünya ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Baltaş, "Sahte fotoğraflarla sahte mutlulukları görüyorlar. Hayatı ekrandan ibaret sanıyorlar. Sosyal medyanın dayattığı beğenilme duygusu çok tehlikeli. Ekrana ne kadar çok zaman ayırırsa o kadar derin bir mutsuzluk ve yalnızlık yaşar. Ne kadar az ekran o kadar çok mutluluk” diye konuştu.

Çocukların Psikolojik Bağışıklıklarını Zayıflatmayın 
Çocukların potansiyelini ortaya çıkarmak için konfor alanından çıkılmasının önemine vurgu yapan Baltaş önemli uyarılarda bulundu: “Cevherler baskı altında oluşur. Hayatlarını kolaylaştırmaya çalışmayın. Çocukları üzüntüden, zorluklardan, acıdan uzaklaştırdıkça psikolojik bağışıklıkları gelişmiyor. Hayatta zorluklar, üzüntüler, yenilgiler olduğunu da bilsinler. -Benim yaşadığım zorlukları çocuklar yaşamasın- diye çocukların hayatını kolaylaştırmak doğru değil. Acı, üzüntü, kaybetmek yoksa başarı olmaz. Çocukları hayatın tüm zorlu koşullarına dayanıklı olmaya alıştırmalıyız. 

Vicdanlı Çocuklar Yetiştirin 
Dünyanın en başarılı çocuğunu yetiştirmek yerine, dünya için iyi bir insan yetiştirmek gibi daha gerçekçi bir hedefin arkasından gidilmeli ve çocukların vicdani gelişimleri desteklenmeli diyen Acar Baltaş, “Akşamları aile sofrasında “Ödevlerini yaptın mı?, “Sınavdan kaç aldın?” gibi sorular yerine, “Bugün hangi arkadaşına yardım ettin?”, “Bu hafta hangi arkadaşının başarısına katkıda bulundun?”, “Senden daha az şanslı insanlar için bir şey yaptın mı?”, “Sahip oldukların arasından kendini ayrıcalıklı, mutlu hissettiren ne var?” gibi sorular sorulmalı. Böylece ortaya iki şey çıkartırız. Başka insanlara yardım etmenin kendi sorumluluk çerçevesi dahilinde olduğunu anlatmak, sadece kendi başarısıyla yetinen değil, başkalarının başarısına katkıda bulunmanın da bir değer olduğunu hatırlatabiliriz. Bunun yaşı 3,4,5 ve devamıdır. Bu çocuklara vicdan duygusu kazandırır” dedi. 


Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat