Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri ayrıca sosyal medya, reklamcılık ve analiz iş ortaklarımızla paylaşabiliriz. İş ortaklarımız, bu bilgileri kendilerine sağladığınız veya hizmetlerini kullanırken topladıkları diğer bilgilerle birleştirebilir.

Haberler

20.05.2024

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı Tören ve Şenliklerle Kutladık

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı, lisemizde geleneksel olarak yapılan “Gençlik Şenliği” ile adına yakışır bir coşkuyla kutladık. Gençlik Şenliğimizde Kurucumuz ve Kurucu Temsilcimiz Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, Yönetim Kurulu Başkanımız Metin Kazancı, Genel Müdürümüz Nevzat Özkök, Ekrem Elginkan Lisesi Okul Müdürümüz Serap Sarıgül Hazar, okul yöneticilerimiz, velilerimiz, öğrencilerimiz, mezunlarımız ve öğretmenlerimizle bir araya geldik.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı Tören ve Şenliklerle Kutladık

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı, lisemizde geleneksel olarak yapılan “Gençlik Şenliği” ile adına yakışır bir coşkuyla kutladık. Gençlik Şenliğimizde Kurucumuz ve Kurucu Temsilcimiz Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, Yönetim Kurulu Başkanımız Metin Kazancı, Genel Müdürümüz Nevzat Özkök, Ekrem Elginkan Lisesi Okul Müdürümüz Serap Sarıgül Hazar, okul yöneticilerimiz, velilerimiz, öğrencilerimiz, mezunlarımız ve öğretmenlerimizle bir araya geldik.

"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini” diyor şair. “Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini, bulunur kurtaracak bahtı kara mağderin” diyor Atatürk."
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan ve sunuculuğunu öğrencilerimiz Ece Güneş Demir ve Ata Türkmenoğlu’nun gerçekleştirdiği törenimizin açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanımız Metin Kazancı şunları söyledi; “1919 Mayıs ayının 19. Günü Samsun’a çıktım diyor Nutuk kitabında. Ülke Birinci Dünya Savaşından çıkmış ve zor bir dönemden geçiyor. Ülkenin her yanı işgal altında. Ülkenin halini bir düşünün. “Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini” diyor şair. “Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini, bulunur kurtaracak bahtı kara mağderin” diyor Atatürk. Tek seçenek "Ya istiklal ya ölüm". 19 Mayıs işte İstiklal gününün oluştuğu gündür. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.”

"19 Mayıs 1919'da hayatının en önemli kararını vererek Anadolu'ya giden Mustafa Kemal, bir milletin kaderini değiştirdiyse biz bu okuldaki 385 kişi, dünyayı daha iyi bir yer haline getirebiliriz."
Okul Müdürümüz Serap Sarıgül Hazar konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Bildiğiniz gibi öğütlerden hoşlanmam. Sadece yaşam amacım olan geleceğin liderlerini en iyi şekilde yetiştirebilmek için birkaç önemli hatırlatmada bulunacağım; çünkü 19 Mayıs 1919'da hayatının en önemli kararını vererek ardında pek çok şey bırakıp Anadolu'ya giden Mustafa Kemal, genç bir subay olarak  bir milletin kaderini değiştirdiyse biz bu okuldaki 385 kişi, dünyayı daha iyi bir yer haline getirebiliriz. Bu ülkenin geleceği için sizin bazı gerçekleri herkesten önce görüp hızlıca harekete geçmeniz gerekiyor. Bu yüzden hayatta en sevmediğim söz olan ''neden ben?'' psikolojisinden hızlıca çıkıp, ''ben başaracağım!'' aşamasına geçmemiz önemli.''

"Üstünden kaç yıl geçerse geçsin 19 Mayıs, bu milletin yeniden doğduğu bir gün olarak değerini asla kaybetmeyecek."
Törende, Ekrem Elginkan Lisesi öğrencilerimiz adına öğrencimiz Efe Kağan Çoban günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının aynı zamanda Cumhuriyetimizin 100. yılını da kutladığımız bir dönemin içerisinde olmasından gurur duyduklarını ifade ederek konuşmasına başlayan öğrencimiz Efe Kağan Çaban konuşmasına şöyle devam etti: “Üstünden kaç yıl geçerse geçsin 19 Mayıs, bu milletin yeniden doğduğu bir gün olarak değerini asla kaybetmeyecek ve Atatürk’ü anlayan gençler olduğu sürece büyük bir coşkuyla kutlanacaktır. Ne zaman bir Türk genci gökyüzüne baksa, özgürlük içerisinde yaşadığı toprakların havasını solusa Atatürk gelir aklına. Atatürk’ün asla bitmeyecek ve tükenmeyecek mirasıdır, 19 Mayıs’ta başlattığı mücadele.  Şimdi bizler; onun yolunda, bilim ve akılla hareket edip özgürlüğümüze daima sahip çıkmalıyız. Ulu Önder’in de söylediği gibi, gençlik bunu yapacak kuvvete fazlasıyla sahiptir. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, özgürlük meşalesini yaktığı ve bir milletin kurtuluşa giden yolunu aydınlattığı bu günde saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz…”

Öğrencilerimizin sahnelediği "Vals Gösterisi" beğeni topladı
Konuşmaların ardından mezunumuz Damla Görcük’ün çalıştırdığı öğrencilerimizin sahnelediği Vals izleyenlerin beğenisini topladı. Vals gösterisinin ardından 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı boyunca ulusal ve uluslararası alanda katıldıkları platformlarda ve okul içi etkinliklerde farklı kategorilerde dereceler elde eden, okulumuzu başarıyla temsil eden öğrencilerimize başarı sertifikaları bölüm başkanlarımız tarafından takdim edildi.

Şenlik süresince Haydi Söyle- Karaoke Köşesi etkinliği, Vitray Cam Altı Boyama etkinliği, Hatıra tuvali boyama çalışması, Art Boya “Goodwin çiçek hamuru anahtarlık yapımı, Ebru Etkinliği, Masa tenisi Basketbol, Voleybol maçları, Parkur oyunları, aileler yarışıyor gibi birbirinden eğlenceli etkinlikler gerçekleştirildi.

Öğrencilerimizin Görsel Sanatlar derslerinde yaptıkları resimlerden oluşan "Yıl Sonu Resim Sergimiz" okul koridorlarımızda oluşturulan sergi alanlarında sanatseverler ile buluştu. Şenliğimiz, orkestra kulübü öğrencilerimizin sevilen şarkıları seslendirdikleri konserlerin ardından “Biz Atatürk Gençleriyiz” ve Cumhuriyetimizin 100. Yılı için bestelenen “Parla” marşları çalındı.

Asırlarca hür yaşamış bir millete esaret zincirini vurmaya çalışan güçlere karşı milli mücadele meş’alesini yakan ve bugün de ilke ve fikirleriyle yolumuzu aydınlatan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Türk devriminin yaratıcısı ve uygulayıcısı Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü büyük bir minnetle ve saygıyla anıyoruz. 


Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat