Haberler

28.03.2022

22 Mart Dünya Su Gününde İlkokul Öğrencilerimizden Temiz Su Bağışı

22 Mart Dünya Su Günü kapsamında suyun değerini anlatan farkındalık etkinlikleri ve seminerler gerçekleştirildi. Dr. Natuk Birkan İlkokulu ve Beylerbeyi İlkokulu öğrencileri su sorununa dikkat çekmek amacıyla UNICEF Kid Power Projesi’ne etkin bir şekilde katılarak destek verdiler.

22 Mart Dünya Su Gününde İlkokul Öğrencilerimizden Temiz Su Bağışı

“Temiz Su ve Sanitasyon” hedefi Ocak 2016’da yürürlüğe giren Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın altıncı maddesi. Buna göre su kaynaklarındaki kıtlık dünya genelindeki insanların yüzde 40’ından fazlasını etkilerken, küresel ısınmanın kaygı verici düzeyde olan bu oranı daha da yükselteceği tahmin edilmekte. Bu nedenle temiz su kaynaklarının korunması için atılacak adımlar konusunda çocukların ve gençlerin bilinçlendirilmesi de büyük önem taşıyor.

Türkiye kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı göz önüne alındığına su stresi çeken ülkeler sınıfına giriyor. İstatistikler, bugün  kişi başına düşen 1.519 m3 olan kullanılabilir su miktarının, 2030 yılında 100 milyonluk nüfusla 1.100 m3’e düşeceğine işaret ediyor. Türkiye’de bugün tatlı su kaynaklarının %74’ü tarımda, %15’i evlerde ve %11’i de sanayide kullanılmakta. Ülkemizde ayrıca geçmiş elli yılda yaklaşık üç Van Gölü büyüklüğüne karşılık gelen 1,3 milyon hektar sulak alan kaybı yaşandı. Su kıtlığı yalnızca yağışların az olmasına bağlı olmayıp çoğunlukla karmaşık sosyal, ekonomik ve çevresel faktörlerle de ilişkilidir. Su kıtlığına karşı alınacak önlemler ve geliştirilecek çözümler de bireylerin katılımına ve harekete geçmelerine bağlı. 22 Mart Dünya Su Günü öncesinde İTÜ Geliştirme Vakfı Dr. Natuk Birkan İlkokulu ve Beylerbeyi İlkokulu öğrencileri su sorununa dikkat çekmek amacıyla UNICEF Kid Power Projesi’ne etkin bir şekilde katılarak destek verdiler.

İlkokul öğrencilerimiz dünyadaki kardeşleri için yaklaşık iki aylık temiz su bağışı yaparak, küresel sorunun çözümünde aktif rol aldılar

Öğrenciler, okudukları İngilizce kitaplardan kazanmış oldukları yıldızlarını Learning A-Z ve UNICEF Kid Power iş birliği ile düzenlenen uluslararası bir sosyal sorumluluk projesine katkı sağlamak için kullandılar. Kids A-Z üzerinden sisteme giriş yapan öğrenciler, kitap okuyarak kazandıkları yıldızlarını Learning A-Z ve UNICEF Kid Power projesine bağışlayarak dünyanın farklı yerlerinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine temiz içme suyu ulaştırılmasına katkı sağladılar.  22 Mart Dünya Su Günü öncesinde başlattıkları bu projeyle öğrenciler toplamda otuz altı bin yıldız (yaklaşık iki aylık temiz içme suyu) bağış yaparak projeye etkin bir şekilde destek verdiler. Küçük yaşlardan itibaren sosyal sorumluluk bilinci kazandırılan, yaşadığı dünyaya duyarlı bireyler olarak yetiştirilen öğrenciler gönüllü olarak katıldıkları bu etkinlik sayesinde kitap okuyarak küresel bir sorunun çözümünde aktif rol alabileceklerini tecrübe etmiş oldular.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Prof. Dr. Lerzan Özkale: “ İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları’nın akademik programında Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma amaçlarını önemsiyor ve bu doğrultuda müfredatımızın etkinliklerle zenginleştirilmesini sağlıyoruz. Temiz su ve sanitasyon, ülkemizin gelecek nesilleri için giderek daha çok önem kazanan bir konu. Kaynaklarının kıymetini bilerek yaşayan ve onları koruyan öğrenciler, geleceğe temiz ve kullanılabilir su kaynakları bırakmaya katkıda bulunacaktır. Bu konuda bilinçli, su tasarrufu yapmasını bilen çocuklar yarınlarımızı güvence altına alacağından; erken yaşta çocuklara bu keşfi aşılamanın önemi büyük. Aileler de, kaynakları gelecek nesiller için korumak amacıyla, günlük hayatlarında basit ama etkili yöntemlere başvurabilirler” dedi.

Ortaokul Öğrencilerimiz İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Melike Gürel ile “Suyun Önemi” Konulu Seminerde Bir Araya Geldi 

İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği hocalarımızdan Prof. Dr. Melike Gürel 22 Mart Dünya Su Günü’nde öğrencilerimize çevrim içi “Suyun Önemi” konulu seminer verdi.

Prof. Gürel, Ortaokul öğrencilerimizin katıldığı seminerde Sürdürülebilir Su, Temiz Su, Atık Su, Tarımda Su ve Suya Erişim konuları hakkında önemli bilgileri öğrencilerimizle paylaştı. 

22 Mart Dünya Su Günü farkındalığına dikkat çekmek için yaratıcı uygulamalar merkezinde su temalı deneyler ve etkinlikler gerçekleştiren öğrencilerimiz ayrıca suyun yaşamımızdaki yeri ve önemi üzerine özgün afiş ve slogan çalışmaları hazırlayarak ürünlerini kat panolarında sergilediler. 

 


Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat