Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri ayrıca sosyal medya, reklamcılık ve analiz iş ortaklarımızla paylaşabiliriz. İş ortaklarımız, bu bilgileri kendilerine sağladığınız veya hizmetlerini kullanırken topladıkları diğer bilgilerle birleştirebilir.

Haberler

26.09.2022

Öğrencilerimiz Çeşitli Etkinliklerle Dil Bayramını Kutladı

Öğrencilerimiz, 26 Eylül Dil Bayramı kutlamaları kapsamında Türkçenin gelişmesi, özleşmesi, zenginleşmesi yolunda gerçekleştirilen etkinliklere katıldı, Türk dilinin önemini ve zenginliğini anlatan çalışmalar yaptı, farkındalık projeleri yürüttü.

Öğrencilerimiz Çeşitli Etkinliklerle Dil Bayramını Kutladı

Ekrem Elginkan Lisesi öğrencilerimiz, Dil Bayramı kapsamında Hazırlık ve 9. sınıf öğrencilerimizin yer aldığı ‘’Türkçesi Varken’’ yarışmasında öğrencilerimiz dilimize yerleşmiş yabancı kelimelerin Türkçelerini bilmeye çalıştı.

Yarışmanın başında ve sonunda dilimizin doğru kullanımı üzerine keyifli videolar izleyen öğrencilerimiz eğlenerek öğrendi. Yarışmanın sonunda dereceye giren öğrencilerimize hediyeleri takdim edildi.

Beylerbeyi Ortaokulu 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz, Türkçe derslerinde "Türk Dil Bayramı"nı kutlamak için çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiler.

5. sınıflarımız "Türkçesi Varken" etkinliğiyle okul içinde dolaşarak yabancı sözcüklerin Türkçe karşılıklarını arkadaşlarına ve öğretmenlerine sorarak farkındalık yarattılar.

6. sınıf öğrencilerimiz, "Türkçemize Sahip Çıkalım" sloganından yola çıkarak afiş tasarladılar.

7 ve 8. sınıf öğrencilerimiz ise "Türk Dil Kurumu ile 90 Yıl" videosunu izleyerek günün anlam ve önemini kavramış oldular.

Dr. Natuk Birkan Ortaokulu öğrencilerimiz, Türkçe derslerinde 26 Eylül Dil Bayramı'na yönelik çalışmalarıyla Türkçenin gelişmesi, özleşmesi, zenginleşmesi yolunda etkinliklerini gerçekleştirdi.

Türkçenin  sözcük zenginliği açısından dünyanın önemli dilleri arasında olduğu vurgusuyla çalışmalar yapan öğrencilerimiz; dili doğru ve temiz kullanmayı vurgulayan metinler yazdılar ve bunları süslediler; atasözleri ve deyimler eşliğinde dörtlüklerini yazdılar;  Türk dilinin önemini ve zenginliğini anlatan "dil, ulus, ulusal kimlik, sözcük, edebiyat vb." kavramların üzerinde düşünerek kendilerine çağrışım yapan sözcükleri "Sözcük Bulutu" (WordArt) yardımıyla hazırlayıp arkadaşlarıyla paylaştılar ve panoları süslediler.

Teneffüste ise 7. sınıf öğrencimiz Ece Berin Sabuncu'nun günün anlam ve önemini belirten konuşması sesli yayın sistemizle tüm katlarda öğrencilerimizle buluştu.

Ekrem Elginkan Lisesi haberini okumak için tıklayınız! 

Beylerbeyi Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulu haberini okumak için tıklayınız! 

 

 

 

 


Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat