Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri ayrıca sosyal medya, reklamcılık ve analiz iş ortaklarımızla paylaşabiliriz. İş ortaklarımız, bu bilgileri kendilerine sağladığınız veya hizmetlerini kullanırken topladıkları diğer bilgilerle birleştirebilir.

Haberler

29.08.2022

Yönetim Kurulumuzun 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı

Yönetim Kurulumuzun 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı

 

Değerli İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Ailesi

100 yıl önce bugün, 30 Ağustos 1922’de yaşanan;
bağımsızlıktan ve özgürlükten yoksun yaşamaktansa ölmeyi yeğleyen onurlu bir ulusun, Gazi Mustafa Kemal gibi tarihte az rastlanan bir dehanın önderliğinde şahlanışıdır.

Bu zafer çok önemli ve anlamlıdır.
Çünkü bu zafer yorgun, silâhtan yoksun bir ulusal güçle; orantısız bir emperyalist güce karşı kazanılmıştır.
Çünkü bu zafer, bir ulusun temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi ile birlikte ve desteğiyle yürütülen
örnek bir Kurtuluş Savaşıdır.
Çünkü Temmuz 1921’de, savaş tüm hızıyla sürerken Maarif Kongresi toplanmış, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal cepheden gelerek toplantıda açılış konuşması yapmış, gelecekte eğitimin önemini anlatmış ve kadın öğretmenlere karşı tavırlarıyla kadın erkek eşitliğine dikkat çekmiştir. Bu gelişmeler, Gazi Mustafa Kemal’in kazanılacağından emin gözüktüğü zaferin laikliğe, demokrasiye ve hukuka dayalı çağdaş bir Cumhuriyetle taçlanacağının işaretleridir.

Ulusun zafere erişen şahlanışı, emperyalist güçlerin haksız ve acımasız savaşına karşı, topraklarımızı yeniden vatan yapmak, ardından çağdaş dünya koşullarında aydınlık günler yaşatacak Cumhuriyeti kurmak amacına yönelik bir “Kutsal İsyan”dır.  

Böyle önemli ve anlamlı bir günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun önderliğinde savaşarak canlarını feda eden şehitlerimize, gazilik onuruna erişen kahramanlara minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Cumhuriyet meşalesinin ateşlenişinin 100. yıl dönümü olan bugünü, Cumhuriyetimize karşı sorumluluğumuzu içimizde daha da canlandırarak, her zamankinden daha büyük bir coşkuyla yaşamalıyız.   

Bu kararlılık ve inançla 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyoruz.          

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Kültürel AŞ Yönetim Kurulu  

 

 


Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat