Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri ayrıca sosyal medya, reklamcılık ve analiz iş ortaklarımızla paylaşabiliriz. İş ortaklarımız, bu bilgileri kendilerine sağladığınız veya hizmetlerini kullanırken topladıkları diğer bilgilerle birleştirebilir.

Haberler

14.03.2023

Pi Gününü ve Albert Einstein Doğum Gününü Kutladık!

Bugün matematikteki en önemli sayı olan pi sayısını ve ünlü fizikçi Albert Einstein’in de doğum gününü kutlama günü. Okullarımızda gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle öğrencilerimiz Pi Gününü ve Einstein Day etkinliği ile Albert Einstein'in doğum gününü kutladılar.

Pi Gününü ve Albert Einstein Doğum Gününü Kutladık!

Bugün matematikteki en önemli sayı olan pi sayısını ve  ünlü fizikçi Albert Einstein’in de doğum gününü kutlama günü. 

Okullarımızda gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle öğrencilerimiz Pi Gününü ve Einstein Day etkinliği ile Albert Einstein'in doğum gününü kutladılar.

Pi sayısının meşhur yaklaşık değeri 3,14 olduğu için her yıl 3’üncü ayın 14’üncü günü 1988 yılından beri “Dünya Pi Günü” olarak kutlanıyor. Pi sayısı için en yaygın yaklaşım 3,14'tür. Gerçek değeri ise 3,141592653589793238462643383... şeklinde devam etmektedir. Çemberin çevresinin ve alanının hesaplanması başta olmak üzere matematik, geometri ve fizik gibi bilimlerde büyük önemi bulunan Pi sayısı, bazı kaynaklarda Ludolph sayısı veya Arşimet Sabiti olarak da geçiyor. Pi Sembolü, Yunan alfabesinin 16. harfi. Bu harf, aynı zamanda, Yunanca çevre (çember) anlamına gelen “perimetier” kelimesinin de ilk harfi. Pi (π) sembolü William Jones tarafından 1706 yılında tanıtılmış. Ancak sembol popüler hale 1737’de ünlü İsviçreli matematikçi ve fizikçi Leonhard Euler tarafından kullanılmaya başlanmasıyla gelmiş.

Pi günü aynı zamanda ünlü fizikçi Albert Einstein’in de doğum günü. Ekrem Elginkan Lisesi öğrencilerimiz geleneksel olarak gerçekleştirilen 9. Einstein Day etkinliğinde oluşturdukları takımlar ile Einstein'in yaşamı, yaptığı devrim niteliğindeki fizik ve matematik çalışmalarıyla ilgili sorulan soruları yanıtladı. Etkinlik sonunda en çok soruyu doğru yanıtlayan ekip etkinliği birinci olarak tamamladı.

Dr. Natuk Birkan İlkokulu ve Ortaokulu Pi Günü haberini okumak için tıklayın!

Ekrem Elginkan Lisesi 9th Einstein Day haberini okumak için tıklayın!

Beylerbeyi Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulu haberini okumak için tıklayın!


Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat