Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri ayrıca sosyal medya, reklamcılık ve analiz iş ortaklarımızla paylaşabiliriz. İş ortaklarımız, bu bilgileri kendilerine sağladığınız veya hizmetlerini kullanırken topladıkları diğer bilgilerle birleştirebilir.

Haberler

19.04.2023

Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Harekete Geçme Zamanı!

Bugün 22 Nisan Dünya Günü. İklim krizinin yıllar içinde gezegenimizde oluşturduğu tahribata dur demek ve daha sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçme zamanı...

Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Harekete Geçme Zamanı!

Bugün 22 Nisan Dünya Günü. İklim krizinin yıllar içinde gezegenimizde oluşturduğu tahribata dur demek ve daha sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçme zamanı...
 
Çevre bilinci yüksek, yaşadıkları dünyaya karşı sorumluluk sahibi bireyler olarak yetiştirdiğimiz öğrencilerimiz, hazırladıkları projeler, yürüttükleri farkındalık çalışmalarıyla iklim değişikliği, çevre kirliliği, susuzluk ve kuraklık, ormansızlaşma, biyoçeşitliliğin ortadan kalkması gibi tehditlere karşı dikkat çekiyor, geleceğini riske attığımız dünyamız için çalışıyor.
 
Birleşmiş Milletler'in (BM) kamuoyunu bilinçlendirmek ve çevreye daha duyarlı olmalarını sağlamak amacıyla ne yapılması gerektiğiyle ilgili hazırladığı "Dünyayı Kurtarma Rehberi'nde insanların yapması gerekenleri 1'den 4'e önem sıralamasına göre değerlendirip evde, iş yerinde ya da başka bir yerde ne yapılması gerektiğini anlatıyor.

Listeye göre günlük yapılması gerekenlerden bazıları şöyle:

  • Bilgisayarınız dahil evde kullandığınız birçok elektronik aletin fişini bulunduğu prizden çekin ya da bir düzenekle elektrikle ilişkisini tamamen kesin.
  • Bankayla ilgili işlemlerinizi internet ya da cep telefonu üzerinden yapın ve posta hizmetlerini durdurun.
  • Paketlenmiş ürünleri almayı en aza indirin.
  • Kısa sürede duş alın. Banyo küvetini doldurmak çok fazla su gerektiriyor. İşinizi 5-10 dakika içerisinde bitirin.
  • Yemek atıklarını (organik atıklar) karıştırıp toprağa gömün.
  • Saçlarınızı ya da elbiselerinizi doğal yoldan kurutun. Makine kullanmayın. Çamaşır makinesini kullanıyorsanız tam dolu olduğundan emin olun.
  • Toplu taşımayı tercih edin. Bisiklet sürün ya da yürüyün. Şahsi araç kullanmaktan kaçının.
  • Su, çay ya da kahve için tek kullanımlık bardak ve şişe kullanmaktan sakının.
Daha fazla bilgi için www.kureselamaclar.org/ ve www.earthday.org sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.  

Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat